BEOGRAD, Građani Srbije kojima su banke tokom 2008. godine neosnovano podigle kamate na kredite, a u proteklih pola godine ih nisu pozvale da im vrate više zaračunati novac, mogu sami da ostvare svoja prava odlaskom na šalter i podnošenjem zahtjeva.
Naime, klijenti banaka koje su povećale rate prije šest godina bez objektivnih razloga, već, kako su obavještavale klijente, „u skladu sa svojom poslovnom politikom“, prema preporuci Narodne banke Srbije iz juna prošle godine, imaju pravo na smanjenje kamata i isplatu više naplaćenog novca kroz prevremenu otplatu zajma.
Neosnovanim povećanjem kamata najviše su bili ugroženi građani koji su uzeli stambene kredite u švajcarskim francima. Njima su pojedine banke povećale kamate i tri, četiri puta. Donošenjem Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga 2011. godine bile su u obavezi da kamate vrate na prethodni nivo, a od prošle godine i da umanje dug za više zaračunate rate.
– Odobren mi je stambeni zajam u januaru 2008. godine u švajcarskim francima i to 69.000 franaka, odnosno 42.000 evra sa ratom od 407 franaka, odnosno 250 evra – kaže Milan V. – Već poslije nekoliko mjeseci, banka mi je povećala kamatu, a samim tim i ratu na 430 švajcarskih franaka. Tu nije bio kraj uvećanju mojih mjesečnih obaveza, već su povećane na čak 450 franaka. Poslije donošenja Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, prije tri godine, banka mi je smanjila ratu na 316 franaka. Sada sam zatražio da mi vrate više zaračunati novac i banka mi je smanjila ratu na 301 franak. Tako, ponovo moje mjesečne obaveze za stambeni kredit iznose 250 evra, kao kada sam uzeo ovaj zajam.
Prema preporuci Narodne banke Srbije, a koju su podržale sve banke, klijenti imaju pravo da, ukoliko su oštećeni prilikom otplate kredita neosnovanim povećanjem kamate do usvajanja Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, dobiju obeštećenje. Ukoliko je banka bez objektivnog razloga povećala mjesečne obaveze, vratiće korisniku zajma kroz prevremenu otplatu. Neke banke su odlučile da tu razliku nadoknade kroz smanjenje kamata do kraja otplatnog perioda. Pri tome, banka ne može klijentu da naplati nikavu naknadu zbog izmjene rata otplate.
Samo tekući krediti
Za građane koji su otplatili svoje kredite, a banke su im povećale neosnovano kamate, preporuka o vraćanju novca ne važi. Naime, ovaj prijedlog NBS nema retroaktivno dejstvo. Najviše građana koji su platili veću cijenu kredita od ugovorene jesu oni koji su uzimali kratkoročne pozajmice odnosno gotovinske zajmove. Neke banke su za ove zajmove u evrima naplaćivale kamatu i od 26 odsto, odnosno duplo više od ugovorene kamate. Novosti
Komentariši