STRAZBUR, Finansijske transakcije izmeÄu BiH i institucija i pojedinaca van njene teritorije mogle bi biti znaÄajno oteÅŸane jer je Komitet za spreÄavanje pranja novca i finansiranja teroristiÄkih aktivnosti Manival Savjeta Evrope obavijestio meÄunarodnu zajednicu da BiH krÅ¡i obaveze koje je preuzela.
PodsjeÄanja radi, Manival je joÅ¡ 2009. godine zakljuÄio da BiH nema usklaÄene procedure s vaÅŸeÄim standardima u vezi sa spreÄavanjem pranja novca i finansiranjem teroristiÄkih aktivnosti, zbog Äega je izdao 31 preporuku o otklanjanju uoÄenih nepravilnosti.
BiH je prihvatila da izmijeni svoje propise, posebno u zakonskim aktima o pranju novca i u KriviÄnom zakonu BiH, zbog Äega je u oktobru 2011. godine saÄinila Akcioni plan s kratkoroÄnim, srednjoroÄnim i dugoroÄnim rokovima za ispunjavanje obaveza.
MeÄutim, Manival je konstatovao da BiH uopÅ¡te nije ispunila 13, a da je djelimiÄno ispunila 18 preporuka.
Krajem proÅ¡le godine vlasti BiH su dobile “posljednju Å¡ansu” da do 1. juna 2014. izvrÅ¡e izmjene KriviÄnog zakona BiH i Zakona o spreÄavanju pranja novca i na taj naÄin izbjegnu stavljanje na crnu listu. PredstavniÄki dom BiH je u srijedu usvojio traÅŸene izmjene, ali ih Dom naroda BiH nije potvrdio, jer je sjednica sazvana za 6. jun.
U saopÅ¡tenju, koje je danas objavljeno na internet stranici Manivala, podsjeÄa se da je prvo upozorenje BiH izdato u aprilu 2010. godine na 34. plenarnoj sjednici Manivala, te da su u meÄuvremenu inicirana Äetiri koraka predviÄena u proceduri otklanjanja spornih odredaba, ali da BiH nije u znaÄajnijoj mjeri preduzela mjere koje su od nje traÅŸene.
“Zbog toga Manival poziva sve zemlje i teritorije koje su pod jurizdikcijom Manivala i druge zemlje da savjetuju svojim finansijskim institucijama da obrate posebnu paÅŸnju na transakcije privatnih lica i finansijskih institucija u i iz BiH u vezi s rizikom povezanim s pranjem novca i finansiranjem teroristiÄkih aktivnosti”, naveli su na stranici Manivala.
Samir OmerhodÅŸiÄ, Älan bh. delegacije u Manivalu, je rekao da se BiH joÅ¡ ne nalazi na crnoj listi, ali je ovim izvjeÅ¡tajem BiH veÄ naÄinjena Å¡teta. On je rekao da Äe sve zemlje morati postupiti u skladu sa saopÅ¡tenjem.
“Na koji naÄin Äe to one uraditi, zavisi od pojedine zemlje. Dakle, svaka zemlja Äe odluÄiti na koji naÄin Äe primijeniti dalje mjere prema BiH”, rekao je on.
Zlatko BarÅ¡, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH, rekao je juÄe da ako pomenuti zakoni budu potvrÄeni u Domu naroda u petak, BiH Äe izbjeÄi negativne posljedice.
“Ne vjerujem da Äe se bilo Å¡ta negativno desiti niti Äemo osjetiti posljedice u ovih nekoliko dana. MeÄutim, ako zakon ne bude usvojen i ako ovo potraje, onda Äe definitivno biti negativnih konsekvenci”, rekao je BarÅ¡.
DuÅ¡anka MajkiÄ, predsjednica ZajedniÄke komisije za bezbjednost BiH, je istakla da do ovog problema nije trebalo ni doÄi, upozorivÅ¡i da su, zahvaljujuÄi nekompetentnim i nestruÄnim kadrovima iz BiH u Manivalu usvojene loÅ¡e odredbe zakona o pranju novca.
“Ljudi koji su tamo predstavljali BiH niti su imali iskustvo u borbi protiv pranja novca niti su mogli da iznose kompetentne prijedloge. Zakon koji je usvojen je bio toliko loÅ¡ i manjkav da je MUP RS uradio devet stranica amandmana, a svi amandmani su bili odbijeni u Ministarstvu bezbjednosti BiH”, rekla je MajkiÄeva.
Kako je rekla, svi ti amandmani su usvojeni na proÅ¡loj sjednici PredstavniÄkog doma BiH.
Ona je ocijenila da ostaje da se vidi u narednim danima kakav Äe efekat imati upozorenje Manivala ostalim zemljama i institucijama.
“LiÄno mislim da je u ovom trenutku najveÄa briga BiH rjeÅ¡avanje posljedica ovih straviÄnih poplava i mislim da bi na to trebalo da se fokusiramo. Od meÄunarodnih institucija oÄekujem jednu vrstu razumijevanja za naÅ¡u situaciju”, navela je MajkiÄeva.
Tamir Vaser, prvi zamjenik visokog predstavnika, juÄe je na svom Twitter nalogu ironiÄno Äestitao bh. liderima na ovom probijanju roka.
“ProtraÄene godine uz beskorisne rasprave o nadleÅŸnostima i odvlaÄenje paÅŸnje sa suÅ¡tinskih tema, poput televizijskog kanala, dovelo je do toga da Äe graÄani teÅŸe obavljati bankarske poslove”, napisao je Vaser.
Postoje i preporuke koje se ne odnose na drÅŸavni nivo, kao na primjer preporuka vlastima u RS da izmijene odredbu u svom zakonodavstvu po kojoj je odluka o zapljeni imovine osuÄenih lica na postupajuÄem sudiji, te da umjesto toga zapljena imovine bude obavezujuÄa za sve sluÄajeve.
Neke preporuke se odnose na popunjavanje kadrova u pojedinim agencijama na drşavnom nivou, poput Odjeljenja za finansijski kriminal u Drşavnoj agenciji za istrage i zaštitu. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiÅ¡e politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana DuÄiÄa 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, koriÅ¡Äenju i otkrivanju vaÅ¡ih podataka koje prikupljamo kada koristite naÅ¡u web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zaduÅŸena za rukovoÄenje i nadzor prikupljanja i obrade liÄnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili koriÅ¡Äenjem naÅ¡e internet stranice, pristajete na prikupljanje, koriÅ¡Äenje i otkrivanje vaÅ¡ih informacija, odnosno liÄnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
ViÅ¡e proÄitajte na naÅ¡oj stranici Politika privatnosti.
Komentariši