BANJALUKA – Arbitražni postupak po tužbi Elektrogospodarstva Slovenije (EGS) protiv BiH u vrijednosti od 1,355 milijardi maraka koji se vodi pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID) nalazi se u statusu mirovanje do 30. septembra ove godine, otkriva CAPITAL.
U Izvještaju Pravobranilaštva BiH o svim međunarodnih arbitražnim sporovima kaže se da su trenutno u toku tri arbitraže (od kojih je jedna završena 1. maja ove godine donošenjem konačne odluke) i dva postupka koja se vode po zahtjevima za mirno rješenje spora koji mogu imati finansijske posljedice po budžet BiH.
Kada je riječ o arbitraži u vrijednosti od 1,355 milijardi KM, u izvještaju Pravobranilaštva BiH u čijem posjedu je CAPITAL precizira se da je neposredno po pokretanju arbitražnog postupka protiv RiTE Ugljevik koji se vodio po Zakonu o arbitraži Republike Srbije, EGS 28. maja 2014. godine pokrenuo i arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu.
„Obe strane u arbitražnom postupku pred ICSID su 19. decembra prošle godine obavijestile arbitražno vijeće u Vašingtonu da su donesene odluke u arbitražnom postupku koji se vodio po Zakonu o arbitraži Republike Srbije, te predložile da postupak u Vašingtonu i dalje bude u statusu mirovanja (prekida), do okončanja započetih pregovora, tj. do 30. septembra 2024. godine“, navodi se u izvještaju.
Podsjećamo, arbitražni spor koji se vodio u Beogradu okončan je prije tačno godinu dana, odlukom Arbitražnog vijeća u Beogradu od 3. jula 2023. godine.
Predstavnici RiTE Ugljevik, „Elektrogospodarstva Slovenije“ i Holdinga „Slovenske elektrane“ na osnovu te arbitražne odluke krajem januara ove godine potpisali su tri ugovora, prema kojima se RiTE Ugljevik obavezalo da će Slovencima u ratama isplatiti odštetu od 67 miliona evra (130 miliona KM), plus kamate u iznosu od 58,2 miliona evra (115 miliona KM) za neispunjena predratna ulaganja u RiTE, kao i da će trećinu proizvedene električne energije isporučivati Slovencima sve dok termoelektrana bude radila.
Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić tada je rekao da je „spor Slovenije protiv RiTE Ugljevik okončan povoljno po RS i da će dug biti isplaćen u narednih sedam godina“.
Međutim, izvještaj Pravobranilaštva BiH precizno kaže da je arbitražni spor pred ICSID u Vašingtonu u mirovanju do kraja septembra ove godine i da može imati finansijske posljedice po budžet BiH.
Ako se arbitri u Vašingtonu budu vodili istim kriterijima kao i njihove kolege u Beogradu, BiH se ne treba nadati da će spor biti riješen u njenu korist. Jedino pitanje je da li će vašingtonski arbitri biti blagonakloni kao oni u Beogradu i da li će odštetni zahtjev umanjiti za deset puta ili će prihvatiti zahtjev Slovenije i odrezati BiH da joj plati milijardu i 355 miliona KM.
CAPITAL: D. Momić
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kakva je ovo priča. Ako su po istom osnovu vodili spor te prihvatili odluku jednog suda onda se prekida spor pred drugim sudom po istom osnovu osim u slučaju ako su strane nezadovoljne te ne prihvataju tu odluku suda. Znači dalji spor Slovenijske Elektroprivrede značio bi odustajanje od presude u Beogradu i poništavanje svih dogovora po tom osnovu. Samo u tom slučaju bi se nastavio spor u Vašingtonu te bi po osnovu presude u Vašingtonu se postupalo. RITE Ugljevik u slučaju nastavka spora treba da se pozove na odustajanje slovenaca od presude u Beogradu i da obavijesti sud da su slovenci nastavili postupak u Vašingtonu te da sud donese odluku o poništenju svih odluka u tom sporu te sve troškove prenese na slovence a dalje odluke će se donijeti pred sudom u Vašingtonu.
Prica da se pokupuju akcije po bagateli. Vec uspjeli spustiti cijenu na 0.01 KM. Kao sa Biracem kupuju za bagatelu Rudnik i Termoelektranu koji vrijede milijardu.
Hoce li Goci i ovo preduzece kupiti za dugove ???
Cim nabijaju dugove meni je to sumljivo i sumljivi sudovi i presude kao u slucaju Alumine .
Suština komentara je nesporna, ali činjenica da komentarišete sudske sporove, a pišete sumLJivo sve “baca u vodu”…. Internet je čudo, pogledajte kako to izgleda u srpskom jeziku.