SARAJEVO, U okviru druge komponente predpristupne pomoći EU /IPA/ Regionalna i prekogranična saradnja BiH učestvuje u šest programa: tri bilateralna programa prekogranične saradnje sa susjednim zemljama – Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom; IPA Jadranskom programu koji za BiH predstavlja jedini program prekogranične saradnje sa zemljama EU, te dva programa transnacionalne saradnje – SEE i MED.Svi programi koji obuhvataju period od 2007. do 2013. godine primjenjuju se uglavnom putem grant šema za koje relevantna ugovorna tijela objavljuju pozive za podnošenje projektnih prijedloga.
Ukupne godišnje alokacije za drugu komponentu IPA, koje su na raspolaganju BiH za svih šest programa, kreću se od 3,9 miliona evra za 2007. godinu, 4,9 miliona evra za 2008, a za 2009. godinu 5,2 miliona evra.
Kako je Srni rečeno u Odsjeku za prekograničnu saradnju, iz međunarodnih i specijalnih programa pomoći EU, Direkcije za evropske integracije /DEI/ BiH – u IPA Programu prekogranične saradnje između BiH i Hrvatske BiH ima na raspolaganju milion evra godišnje, a isto toliko i Hrvatska.
Ovaj program je usmjeren na stvaranje zajedničkog ekonomskog prostora u oblasti turizma i unapređivanja preduzetništva, boljeg kvaliteta života i društvenog jedinstva zaštitom životne sredine, te na obezbjeđivanje boljeg pristupa uslugama u zajednici i tehničke pomoći u upravljanju i implementaciji programa.
U Programu prekogranične saradnje između BiH i Srbije BiH ima na raspolaganju 700 000 evra godišnje, a Srbija 1,1 milion evra.
Cilj ovog programa je povezivanje stanovništva, zajednica i privrede u pograničnim oblastima kako bi zajednički učestvovali u stvaranju područja saradnje, koristeći svoje ljudske, prirodne i ekonomske resurse i prednosti.
Program prekogranične saradnje sa Crnom Gorom, za koji BiH ima na raspolaganju 500 000 evra godišnje, ojačaće zajednički održivi razvoj prekograničnog područja, te njegove privredne, kulturne, prirodne i ljudske potencijale jačanjem ljudskih resursa i zajedničkih institucionalnih mreža među lokalnim zajednicama i lokalnim akterima u privatnom i javnom sektoru.
IPA Jadranski program prekogranične saradnje uključuje osam zemalja – Srbiju, Crnu Goru, Hrvatsku, Sloveniju, Grčku, Albaniju, Italiju i BiH.
Iz DEI-a je objašnjeno da su alokacija svih zemalja učesnica ovog programa spojene u jedan jedinstveni fond za projekte od zajedničkog interesa za čitavo programsko područje, te da je BiH u ovaj program, iz alokacije za drugu komponentu IPA-e za trogodišnji period 2007-2009, unijela oko šest miliona evra.
Cilj ovog programa jeste jačanje kapaciteta za održivi razvoj Jadranskog regiona fokusiranjem zajedničke aktivnosti partnera u programskoj oblasti.
Program transnacionalne saradnje jugoistočne Evrope /SEE/ obuhvata 16 zemalja ovog regiona, a godišnje alokacije koje BiH ima na raspolaganju postepeno rastu od 450 000 evra u 2007. godini do 540 000 evra u 2011.
Cilj Programa jeste razvoj transnacionalnih partnerskih odnosa u pitanjima od strateškog značaja, kako bi se unaprijedio proces teritorijalne, ekonomske i društvene integracije i poboljšalo jedinstvo, stabilnost i konkurentnost regiona.
U Program transnacionalne saradnje MED, koji uključuje 12 zemalja Sredozemlja, BiH ima na raspolaganju godišnje alokacije 100 000 evra, počevši od 2008. godine, kada se BiH uključila u ovaj program.
Cinj Programa je poboljšanje konkurentnosti u regionu, na način da se garantuje privredni rast i zapošljavanje budućih generacija, te unapređenje teriorijalnog jedinstva i zaštite životne sredine.
Transnacionalni programi pomažu jačanje integracije država članica EU, zemalja kandidata i potencijalnih kandidata, te susjednih zemalja.
Iz DEI-a je rečeno da su prvi pozivi za podnošenje projektnih prijedloga vezanih za programe sa Srbijom, Hrvatskom i Crnom Gorom objavljeni u julu 2009. godine i bili su otvoreni do oktobra.
U prvim pozivima sva tri programa spojene su finansijske alokacije iz IPA 2007 i IPA 2008, i to 3,6 miliona evra u programu sa Hrvatskom, 3,24 miliona evra u programu sa Srbijom i 1,98 miliona evra sa Crnom Gorom.
U prvom pozivu za program prekogranične saradnje sa Hrvatskom pristigla su 103 projektna prijedloga, za program sa Srbijom 74, a Crnom Gorom 38 projektnih prijedloga. U U toku je njihova evaluacija, a sljedeći poziv za podnošenje projektnih prijedloga za sva tri programa planiran je u toku ove godine.
Kada je riječ o Jadranskom programu, iz DEI-a je rečeno da je prvi poziv za podnošenje projektnih prijedloga objavljen u julu 2009. godine, te da je bio otvoren do oktobra, do kada je pristiglo 280 projektnih prijedloga, čija je evaluacija u toku.
U okviru prvog poziva za podnošenje projektnih prijedloga za program saradnje jugoistočne Evrope SEE za finansiranje je odobreno 40 projekata, od kojih 6 uključuju partnere iz BiH.
Ugovaranje sredstava sa partnerima iz BiH, sa ukupnom iznosom od 385 213 evra, trenutno je u toku u Delegaciji Evropske unije BiH u Sarajevu, a drugi poziv za podnošenje projektnih prijedloga objavljen je u novembru prošle godine, čija je evaluacija u toku.
Drugi poziv za podnošenje projektnih prijedloga za Program transnacionalne saradnje MED objavljen je u februaru prošle godine, a u toku je njihova evaluacija.
Iz DEI-a je objašnjeno da projekti moraju biti u okviru već definisanih programskih prioriteta i mjera, da njihova vrijednost mora biti u unaprijed definisanim okvirima za pojedine prioritete, te da korisnici moraju osigurati kofinansiranje u iznosu od najmanje 15 odsto od ukupno prihvatljivih troškova.
Karakter projekata pregogranične i transnacionalne saradnje svakako postavlja kriterijume za uključenost partnera drugih zemalja koje učestvuju u datom programu – rečeno je Srni iz DEI-a BiH.