Bojić: Problemi sa likvidnošću i teški uslovi rada

bojicSARAJEVO, Tekstilnu i kožarsku industriju BiH karakteriše niska akumulativnost, kontinuirano poslovanje na granici rentabilnosti, te problemi sa likvidnošću, a većinu radne snage čine žene, koje rade u veoma teškim uslovima, izjavio je potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić.

“Uslovi poslovanja pogoršani su iz nekoliko aspekata. Usljed pada životnog standarda, te orijentacije kupaca ka proizvodima nižeg kvaliteta i cijene došlo je do velike promjene strukture traženja na domaćem i inostranom tržištu”, naveo je Bojić na predstavljanju Međunarodnog sajma mode, tekstila, odjeće, obuće i prateće opreme “IFATEKS 2014”, koji se u Sarajevu održava od 15. do 18. oktobra.

On je rekao danas u Sarajevu da su povećani troškovi proizvodnje zbog promjena tretmana prema poslovima unutrašnje obrade koji dominiraju u kožarsko-tekstilnoj industriji, a pogoršani su i uslovi kreditnih aranžmana proizvođačima u ovoj industriji.

Bojić je istakao da se u posljednjih godinu i po dana nazire pozitivna klima, jer je u ovu granu privrede BiH investirano oko milijardu KM, dodajući da su najveće zemlje investitori Njemačka, Italija, Turska i Kuvajt.

“Za napredak ove industrije bitna je revizija zakona o radu – definisanje radničkih prava onako kako se to radi u Evropi i svijetu, te raditi na razvijanju autentičnih brendova. Neki od njih su, osim domaćeg tržišta, zastupljeni i širom Evrope i konkurentni su cijenom, a kvalitetom ne zaostaju za renomiranim svjetskim brendovima”, rekao je Bojić.

On je naglasio da je ovom sektoru neophodna sistemska podrška, zbog visokih troškova proizvodnje i globalne konkurencije, te dodao da zakonodavna i izvršna vlast u BiH moraju početi da vode računa o proizvođačima i davati podsticaje, obezbijediti im povoljnija kreditna zaduženja i izbaciti korupciju.

Ovogodišnji sajam, na kome će izlagati 20 kompanija iz BiH, a zbog poplava učešće su otkazale firme iz Srbije i Hrvatske, drugi je u nizu koji organizuje Centar “Skenderija”, s ciljem afirmacije sektora tekstilne industrije i ponovnog pokretanja domaće proizvodnje.

Pročitaj više:  Cvijanović: U fokusu Vlade poboljšanje poslovne klime

U okviru sajma Komora organizuje okrugli sto, na kome će biti riječi o spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH u sektoru tekstila, odjeće, kože i obuće, industrijskoj politici sektora – stanje i perspektive, te o perspektivi sektora u procesu budućih integracija i efektima primjene odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih roba do kraja ove godine.

U sektoru tekstila i odjeće u BiH posluje više od 200 kompanija, u kojima je zaposleno oko 20.000 radnika. Struktura proizvoda je veoma široka, od lake i teške konfekcije, sportske opreme, autopresvlaka, rublja, zaštitne opreme, medicinskog programa, do kućnog tekstila. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts