BEOGRAD, Ministar za rad zapošljavanje i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da će zakon o sprječavanju zlostavljanja na radu doprinijeti bržem i lakšem rješavanju slučajeva zlostavljanja na radu i smanjenju broja sudskih sporova, jer zakon predviđa i posredovanje prije sudskog postupka.
Obrazlažući zakonska rješenja u Skupštini Srbije, Ljajić je rekao da zakon predviđa mogućnost rješavanja spornih pitanja kod samog poslodavca kroz postupak posredovanja i mirenja koji ne traje duže od osam radnih dana.
On je naveo da se, tek ako postupak kod poslodavca ne uspije, zaposleni može obratiti sudu.
Prema njegovim riječima, zakonom se utvrđuje pojam i zabrana zlostavljanja na radu, postupak zaštite od zlostavljanja, kao i prava i obaveze i odgovornosti zaposlenog i poslodavca.
Ljajić je rekao da zlostavljanje na radu predstavlja zlonamjerno i neprijateljsko i neetično ponasanje prema zaposlenom i dodao da je u 95 odsto slučajeva u pitanju zlostavljanje rukovodioca prema zaposlenom, ali ima i zlostavljanja među zaposlenima, odnosno kolegama na poslu.
Prema podacima Viktimološkog društva iz 2007. i 2008. godine, oko 50 odsto prijavljenog zlostavljanja odnosi se na zlostavljanje na radu, rekao je Ljajić.
Dodao je da podaci udruženja Stop mobing iz 2008. godine pokazuju da je od 1.271 prijavljenog slučaja zlostavljanja na radu bilo zlostavljano 552 muškarca i 729 žena.
Prema istraživanjima EU oko osam odsto radnika u Evropi, što je 12 miliona ljudi, tvrdi da je bilo predmet zlostavljanja na radnom mjestu, kazao je Ljajić i dodao da je četiri odsto navelo da je bilo predmet fizičkog nasilja, a dva odsto seksualnog uznemiravanja.
Ljajić je rekao da se zakon zasniva prije svega na prevenciji i da je težnja da se zaposlenima obezbijedi zdrava radna okolina. Beta
Komentariši