BANJALUKA, Jovan Vidović, najveći akcionar Urbanističkog zavoda Republike Srpske osumnjičen je da je od 2003. do 2010. godine vršio uticaj na sve direktore tog zavoda da mu ne fakturišu niti naplate izvršene usluge, čime je stekao imovinsku korist, a budžet RS oštetio za 90.603 KM, pišu “Nezavisne novine”, pozivajući se na izvor blizak istrazi.
Policija je podnijela krivične prijave banjalučkom Okružnom tužilaštvu protiv Vidovića (57), i direktora Urbanističkog zavoda RS Borislava Bijelića (52), Dalibora Bjelice (39), Nedeljka Roljića (56) i Aleksandra Ristića (31), zbog sumnje da su oštetili Urbanistički zavod RS za 906.000 KM, a budžet RS za oko 100.000 KM.
Osumnjičeni bivši direktori zavoda Bijelić, Bjelica, Roljić i Ristić terete se da su zloupotrebama pribavili Vidoviću, koji posjeduje kontrolni paket akcija u zavodu, imovinsku korist od 906.000 KM.
Izvor “Nezavisnih” navodi da je osumnjičeni Bijelić, kao direktor Zavoda, u dogovoru s Vidovićem od 1. decembra 2008. godine do 22. februara ove godine, iskoristio svoj službeni položaj i nije dozvolio da se naprave kalkulacije i fakturišu izvedene usluge, te nije ni zaključio ugovore za izvršene usluge niti naplatio ove usluge prema Vidoviću u iznosu od najmanje 158.000 KM, čime je, zbog neplaćanja poreza, budžet Srpske oštećen za 16.000 KM.
Bijelić se tereti i da je prošle godine, na osnovu lažnih podataka iz Izvoda otvorenih stavki u iznosu većem od 974.000 KM, te na osnovu nezakonite odluke Upravnog odbora Zavoda od 30. novembra prošle godine, zaključio ugovor o zasnivanju založnog prava nad nekretninama Zavoda s Vidovićevom firmom “Servis Vidović”.
Izvor “Nezavisnih” ističe da se radi o nekretninama označenim kao “Kućište” u Ulici Save Mrkalja broj 16 u Banjaluci, te poslovnom objektu Zavoda površine od 1.076 metara kvadratnih.
Roljić se tereti da je od 27. marta do 23. oktobra 2003. godine, kao v.d. direktor Zavoda, Vidoviću, nakon postignutog dogovora, izvršio veći broj usluga u iznosu od 184.000 KM, a koje Zavod nije ni naplatio, čime je budžet RS oštećen za više od 18.000 KM.
Osumnjičeni Dalibor Bjelica je na identičan način od 23. oktobra 2003. godine do 1. decembra 2008. godine iskoristio službeni položaj te nije dozvolio da Zavod nakon obavljenih usluga Vidoviću naplati iznos od oko 564.000 KM, zbog čega je budžet Srpske oštećen za 56.000 KM.
Pored Urbanističkog zavoda, ime Vidovića se vezuje i za uništavanje niza preduzeća kako bi za male pare došao do njihove imovine, pišu “Nezavisne” i navode da je taj cilj uglavnom postizao mahinacijama na skupštinama akcionara preduzeća, koje su često donosile nelogične odluke u korist Vidovića.
Vidović je na takav način postao vlasnik Turističkog centra Balkana, zamijenivši jedan lokal za čitav kompleks, a u preduzeću “22. decembar” je uništio proizvodnju i na mjestu gdje su nekada bili pogoni tog preduzeća izgradio stambeno-poslovni objekat.
Na volšeban način došao je i do 11 hektara zemljišta banjalučke firme “Cvjećar”, gdje je promjenama regulacionog plana planirana izgradnja stambenog naselja, navodi list.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) nastavila je opsežnu kontrolu poslovanja Urbanističkog zavoda RS, ali i drugih firmi kontroverznog banjalučkog biznismena Jovana Vidovića.
“Nezavisnim” je u UIO rečeno da inspektori kontrolišu period od uvođenja PDV-a, ali da zbog obimnosti i složenosti posla još ne može da se precizira kada bi posao mogao biti završen.
Poreska uprava RS duži period kontroliše Vidovićeve firme, ali i njega kao fizičko lice.
Inspektori Poreske uprave RS nalaze se u Urbanističkom zavodu RS, “Beton gradnji”, “Autoservisu”, “Kamenim agregatima”, “Autocentru”, “Servisu Vidović “, “Autokomercu” i “Cvjećaru”. Nezavisne novine
Komentariši