BANJALUKA, Nacrtom budžeta za 2011. godinu za potrebe mladih na području grada je planirano 275.000 maraka, što je više za skoro 47.000 maraka u odnosu na ovogodišnja sredstva.
Ovo je “Glasu Srpske” potvrđeno u Odjeljenju za društvene djelatnosti u Administrativnoj službi grada.
– Od pomenute sume, za sufinansiranje omladinskih aktivnosti u vezi sa Strategijom omladinske politike grada 2007 – 2011. godine biće utrošeno 140.000 maraka, za rad i aktivnosti Doma mladih 45.000 maraka, za rad i aktivnosti Omladinskog savjeta planirano je 25.000 KM, kao i 65.000 KM za održavanje gradskog Doma omladine – istakli su u ovom odjeljenju.
Prema riječima šefa Odsjeka za sport, kulturu, omladinu, i nevladine organizacije u gradskoj upravi Jove Rosića, Banjaluka je u prethodnom periodu napravila veliki iskorak u pogledu razvoja i institucionalnog organizovanja omladinskog sektora.
– Realizovali smo niz aktivnosti, a jedna od tih je i imenovanje Komisije za mlade. Takođe je formiran i Omladinski savjet grada Banjaluke koji čini 28 udruženja i koji predstavlja krovnu omladinsku organizaciju na nivou grada – rekao je Rosić.
U nadležnom odjeljenju su kazali da su tokom ove godine odlučili pomoći i učenicima i studentima koji dolaze iz socijalno ugroženih porodica, a ne primaju stipendije, tako što su im uručivali jednokratne pomoći.
– Uvažavajući složenost ekonomske situacije mladih u procesu obrazovanja, u ovoj godini smo sa 70.000 maraka odlučili podržati i ovu omladinsku kategoriju – kažu u Odjeljenju za društvene djelatnosti .
Gradska uprava je tokom 2010. godine podržala i rad studentskih organizacija Univerziteta u Banjaluci.
– Za aktivnosti i rad 17 studentskih organizacija s područja grada bilo je planirano 30.000 maraka. Prema programu finansiranja društvenih djelatnosti, ova sredstva se realizuju na osnovu pismenog zahtjeva, a u skladu sa programskom orijentacijom i aktivnostima ovih organizacija – istakli su u Odjeljenju za društvene djelatnosti.
Predsjednik Omladinskog savjeta Željko Antonić je rekao da je zadovoljan odnosom gradskih vlasti prema ovom društvenom sektoru.
– U poređenju sa drugim gradovima Srpske, mogu reći da naša gradska uprava i te kako vodi računa o banjalučkoj omladini. Uvjeren sam da će tako biti i u sljedećoj godini – rekao je Antonić.
Podrška
Grad stalno ulaže sredstva u razvoj učeničkog, studentskog i rekreativnog sporta podržavajući razvoj fizičke kulture, promociju zdravog načina života i sportsko angažovanje mladih.
– Samo za opštinska i regionalna takmičenja osnovnih škola planirano je 40.000 maraka, a za srednje škole 20.000 KM – rekli su u Administrativnoj službi grada. Glas Srpske
Komentariši