BEČ, Za evropske zemlje je sada važna primjena, već dugo potrebnih, strukturnih reformi, kao na primjer u penzionom i zdravstvenom sistemu, ocjenio je danas, na otvaranju konferencije Euromoney – Forum centralne i istočne Evrope u Beču državni sekretar u Ministarstvu finansija Austrije Rajnhlod Lopatka.
On je rekao da je optimističniji, nego prije godinu dana, kada je riječ o ekonomskom razvoju centralne i istočne Evrope, i da su problemi sada prije svega u evrozoni, a manje u regionu centralne i istočne Evrope.
Svaka zemlja mora sada smanjiti velike budžetske deficite i zbog toga su prinuđene na reforme, poručio je Lopatka.
Zamjenik ministra finansija Poljske Dominik Radzivil ocjenio je da su centralna i istočna Evropa ekonomski bolje stojeće, u ovom trenutku, od zapadne Evrope.Na početku ekonomske krize je prostor centralne i istočne Evrope predstavljan kao prijetnja po svjetsku privredu, ali u međuvremenu se spoznaja potpuno promjenila i ovaj prostor važi više za „sigurnu luku”, rekao je on.
Poljska je, prema njegovim riječima, profitirala od krize, jer su mnogi investitori bježali od rizika u evrozoni.Što se ulaska Poljske u evrozonu tiče Radzivil računa da će do toga doći za četiri godine.”Međutim ne vjerujem da je širenje trenutno u fokusu evrozone”, rekao je on.
Državni sekretar za finansije Rumunije Bogdan Dragoi ukazao je na to da je njegova zemlja odlučn reagovala na budžetsku krizu. “Ove godine težimo ka deficitu od oko 4,4 odsto, a 2012. želimo da budemo ispod 3 odsto”, poručio je on.
Prema njegovim riječima plate u Rumuniji nisu samo zamrznute, već za četvrtinu smanjene, i prvi uspjesi ove drastične mjere se sada osjećaju. Tanjug
Komentariši