PODGORICA, Prva banka Crne Gore oglasila je vansudsku prodaju dijela ostrva Sveti Nikola kod Budve, čiji je vlasnik srpski biznismen Stanko Subotić Cane, po početnoj cijeni od 28 miliona eura.
Na prodaju je zemljište sa pripadajućim objektima, ukupne površine 37 073 metra kvadratnih.
U slučaju ostrva Sveti Nikola, popularnog kao Havaji, evidentno je da vlasnik kasni sa vraćanjem kredita.
Kako su podgoričkim “Vijestima” kazali poznavaoci prilika na tržištu, banke su u obavezi, kada klijenti duže kasne sa isplatom kredita, da objavljuju oglase o prodaji zaloga.
Prema informacijama “Vijesti”, Subotićevi saradnici su obavijestili Prvu banku da je njihov klijent saglasan da se ostrvo proda, jer sada nije u mogućnosti da izmiri obaveze.
Subotić je dio ostrva Havaji kupio 2007. godine od srpskog biznismena Nenada Đorđevića za više od 20 miliona evra. Vjeruje se da je srpski biznismen u ovom poslu imao i domaće partnere.
Banke su dužne da, kada prvi put oglase prodaju zaloga, to bude po procijenjenoj ili založenoj vrijednosti, ili u ovom slučaju 28 miliona eura. Vrijednost kredita Subotića nije navedena u oglasu, ali bi morala biti manja od založene vrijednosti.
Prema propisima, ukoliko prva licitacija ne uspije, druga mora biti objavljena po cijeni 30 odsto nižoj od procijenjene, a treća – koliko ko ponudi. Između sve tri licitacije mora da prođe najmanje 30 dana.
Prvo javno nadmetanje za Havaje, kako piše u oglasu objavljenom u dnevnoj štampi, biće održano 16. februara u prostorijama Prve banke u Budvi.
Zainteresovani za učešće na javnom nadmetanju dužni su, da na ime jemstva, deponuju 10.000 eura na žiro-račun banke. U oglasu se navodi da kupac koji ponudi najbolju cijenu treba da naznačeni iznos novca uplati u roku od sedam dana od javnog nadmetanja.
U slučaju da ostrvo bude prodato po cijeni većoj od iznosa kredita, razlika će ići Subotiću. Takođe, ako Subotić u međuvremenu vrati kredit, ostaće mu ostrvo, a možda i on pronađe kupca.
Nenad Đorđević je svoj dio ostrva prodao jer, kako je tada objasnio, ni nakon decenije, uprkos stalnim zahtjevima, nije dobio građevinsku dozvolu za izgradnju svih sadržaja koje je planirao na ostrvu, jer prostorni plan za posebne namjene morskog dobra, koji uključuje i Havaje, još nije usvojen.
Nakon kupovine, Subotić je objavio velike planove za investicije, koji su obuhvatali spajanje kopna i ostrva sa izgradnjom hotela, vila, marine i drugih sadržaja, ali je osujećen nakon što je Srbija raspisala potjernicu za njim zbog sumnje da je oštetio državu švercom cigareta.
Subotić je potom planirao prodaju ostrva, zbog čega se već godinu špekuliše o potencijalnim kupcima i iznosima koje nude. Kao kupci navodno su figurirali Englezi, Rusi, Belgijanci, Arapi i drugi, a ponude su se kretale između 50 i 100 miliona evra. Kasnije je kulminirala finansijska kriza, pa su i broj potencijalnih investitora i ponude smanjene.
Havaji su sigurno jedna od najatratktivnijih lokacija u Crnoj Gori. Cijena od 28 miliona za oko 37.000 kvadrata na ostrvu, koja je sada ponuđena, nije visoka. Kvadrat se nudi po oko 750 evra, što je prije krize bila cijena za raznorazne ledine, nepristupačne i brdovite lokacije po primorju.
Posljednjih mjeseci, mnoge crnogorske banke nude na prodaju atraktivne nepokretnosti i zemljišne parcele, kao zaloge klijenata koji ne mogu da vrate kredite. Javna je tajna da su najproblematičniji biznismeni koji su “zaglavili” u poslove sa građevinarstvom i akcijama.
Komentariši