Cijene nafte prošle sedmice porasle više od 3 posto

NEW YORK – Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna porasle više od 3 posto, nadoknadivši dio gubitaka od prethodne sedmice, a najveću podršku cijenama pružilo je slabljenje dolara.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 3,3 posto, na 64,85 dolara, odmaknuvši se od najniže razine od polovice decembra, na koju je skliznula sedam dana prije.

Na američkom je tržištu, pak, barel poskupio 4,2 posto, na 61,70 dolara.

Unatoč prošlotjednom rastu, cijene ‘crnog zlata’ i dalje su u minusu oko 7 posto u odnosu na svoje najviše razine u ovoj godini, dosegnute krajem siječnja.

Prošlosedmični oporavak cijena nafte ponajviše se zahvaljuje slabljenju dolara, čija je vrijednost u odnosu na košaricu valuta prošloge sedmice pala 1,5 posto i zaronila na najnižu razinu u tri godine.

Kako se cijena nafte izražava u dolarima, slabija američka valuta može izazvati jačanje potražnje za naftom jer su njezine cijene niže za kupce koji koriste druge valute.

“Ne želim podcijeniti ulogu dolara. Slabiji dolar bio je vrlo poticajan za cijene nafte”, kaže Bill Baruch, predsjednik u tvrtki Blue Line Futures.

Pozitivno je na tržišta nafte uticao i prošlonedjeljni oporavak svjetskih berzi, nakon oštrog pada u prethodne dvije sedmice, jer je ponovno ponešto ojačala sklonost ulagača prema riziku.

“Nakon tako oštrog pada, kakav smo vidjeli prethodnog tjedna, tržište se možda oporavlja. No, ako pogledate podatke o rastu broja naftnih postrojenja u SAD-u… To bi moglo ograničiti uspon cijena nafte”, kaže Tony Headrick, analitičar u tvrtki CHS Hedging.

U petak je tvrtka Baker Hughes objavila da je prošle sedmice broj naftnih postrojenja u SAD-u porastao već četvrtu sedmicu zaredom, i to za njih 7, na ukupno 798 postrojenje, najviši nivo u tri godine.

Pročitaj više:  Kina demantuje crne prognoze

To je znatno više od oko 590 postrojenja, koliko ih je bilo aktivno u istom lanjskom razdoblju, što pokazuje da američkim proizvođačima odgovaraju ove razine cijena, pa se odlučuju na pojačanu proizvodnju.

Stoga se može očekivati daljnji rast proizvodnje, premda je već prethodnoga tjedna, prema podacima Agencije za energiju (EIA), proizvodnja u SAD-u dosegnula rekordnih 10,27 milijuna barela dnevno, pa je SAD postao veći proizvođač od Saudijske Arabije.

A to, pak, umanjuje uticaj smanjene proizvodnje OPEC-a na cijene ‘crnog zlata’. Naime, Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i neki drugi proizvođači, uključujući Rusiju, već duže vrijeme nastoje smanjenjem proizvodnje za 1,8 milijuna barela dnevno uravnotežiti preveliku ponudu i nedovoljno snažnu potražnju. Hina

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts