Cijene životnih namirnica stabilne

namirniceBANJALUKA , Iako su se proteklih deset mjeseci cijene goriva u Republici Srpskoj često mijenjale, cijene osnovnih prehrambenih namirnica u tom periodu bile su stabiln, rekao je sekretar Udruženja potrošača RS Dragovan Petrović. On je istakao da postoji više razloga zbog kojih cijene goriva ne treba da utiču na poskupljenja životnih namirnica.
– S obzirom na to da snižavanje cijena goriva nije pratilo veliko snižavanje cijena namirnica, onda nema osnova ni da namirnice poskupljuju ako dođe do poskupljenja goriva. Ako uzmemo u obzir da je nafta prošle godine na svjetskom tržištu koštala 147 dolara po barelu, a cijene životnih namirnica bile su približno iste kao sada, kada je nafta 70 dolara, zaključujemo da nema razloga za bilo kakva poskupljenja, jer veliki pad cijene nafte i njenih derivata nije pratilo snižavanje cijena namirnica – kazao je Petrović za “Glas Srpske”.
Prema njegovim riječima, ove godine poljoprivredni proizvođači u RS su od Vlade dobili subvencionirano gorivo za sjetvu i žetvu, što je takođe razlog da ne dođe do povećanja cijena proizvoda, jer oni neće kupovati gorivo po većim cijenama.
– Trgovci treba da uzmu u obzir i to da je ove godine platežna moć potrošača znatno pala, zbog čega je primijećeno i povećanje tražnje za manje kvalitetnom hranom, koja je jeftinija – kazao je Petrović.
Cijene 65 osnovnih prehrambenih proizvoda u RS sada su u prosjeku za 26 maraka niže nego u maju ove godine. Petrović ističe da je pad cijena najviše uočljiv na voću i povrću koje je pojeftinilo od početka sezone.
– Da bi četvoročlana porodica u RS izmirila svoje mjesečne troškove potrebno joj je oko 1.650 maraka, od čega oko 610 maraka za prehranu – dodao je Petrović.
Predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS Vojin Mitrović kazao je da za sada u Srpskoj neće biti, ranije najavljivanog, poskupljenja goriva jer se na svjetskoj berzi nafte bilježi blagi pad cijena.
Srbija i Hrvatska
Dragovan Petrović je rekao da su pojedini prehrambeni proizvodi, kao što su hljeb, mliječni proizvodi i meso u Srbiji malo jeftiniji nego u RS.
– Tako je u Zrenjaninu, Kragujevcu i Beogradu hljeb jeftiniji za oko 20 feninga u odnosu na RS. Skuplji smo zbog toga što dobar dio prehrambenih proizvoda uvozimo, jer i pored raspoloživih resursa, na svom tržištu nemamo dovoljno za sopstvene potrebe – kazao je Petrović.
Cijene kod nas u poređenju sa cijenama u Hrvatskoj nisu povoljnije, ističe Petrović, ali veliki broj Hrvata koji žive blizu granice, dolaze u BiH i kupuju životne namirnice, jer im se to isplati zbog vraćanja PDV-a.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts