Ćirić: Problem embarga riješiti u CEFTA ili arbitražom

BEOGRAD, Ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić rekao je danas da bi problem embarga Kosova na uvoz robe iz Srbije trebalo riješiti u okviru CEFTA sporazuma, ali da, ukoliko se to ne desi, može uslijediti arbitraža.

On je istakao da je CEFTA zamišljena kao sistem koji treba da eliminiše prepreke u trgovini i podsjetio da Srbija na Kosovo plasira robu vrijednu 350 miliona evra, te da ta roba, bez obzira na okolnosti, uvijek nađe „put do svog kupca“.

Miletić: Roba iz Srbije i BiH stizaće alternativnim pravcima

Roba iz Srbije i Bosne i Hercegovine će se vjerovatno dopremati na Kosovo alternativnim pravcima, izjavio je danas agenciji Beta direktor Biroa Privredne komore Srbije (PKS) za regionalnu saradnju Milivoje Miletić.

Kako je rekao, mnoga preduzeća iz Srbije i BiH će naći načina da putem drugih isporučilaca dopreme robu na područje Kosova i Metohije.

“Najveću štetu će pretrpjeti potrošači na KiM, jer će jedan određen broj roba na koje su potrošači navikli biti dostavljan sivim kanalima po višim cijenama”, istakao je Miletić.

On je dodao da će se roba iz BiH i Srbije dostavljati preko alternativnih pravaca.

“Roba iz Hrvatske će početi više da se doprema na tržište Kosova, ali ta roba je skuplja zbog troškova transporta”, kazao je Miletić.

Kako je kazao, Srbija učestvuje sa 20 do 25 odsto u cjelokupnom kosovskom uvozu.

“U prvih šest mjeseci 2011. godine Srbija je izvezla preko 200 miliona evra, a uvoz je bio oko četiri miliona evra”, precizirao je Miletić.

On je dodao da je deficit tekućeg platnog bilansa na Kosovu 70 odsto bruto društvenog proizvoda, “što znači da tamo proizvodnja skoro i ne postoji”.

Pročitaj više:  Srbija iza Hrvatske po spoljnotrgovinskom deficitu

Samoproglašeni embargo Kosova na robu iz centralne Srbije i carina od deset odsto na robu iz BiH nisu u skladu sa liberalizacijom trgovine u CEFTA regionu, rekao je Miletić.

On je ponovio da Srbija trazi od Komiteta CEFTA da proglasi odluku privremene prištinske administracije o zabrani uvoza robe iz ostatka Srbije suprotnom odredbama tog sporazuma.

“UNMIK Kosova je potpisao taj sporazum i sada Priština ne može govoriti ni o kakvom reciprocitetu”, kazao je i dodao da zbog novonastale situacije trpi ne samo Kosovo već i privreda cijelog regiona.

Miletić je potvrdio da su Privredna komora Srbije i Spoljnotrgovinska komora BiH uputile Sekretarijatu CEFTA zajednicko reagovanje na odluku samoproglašenog Kosova da uvede embargo na robu iz centralne Srbije i carinu od deset odsto na robu iz BiH.

Prvi put od kada je CEFTA formirana, pokreće se procedura takve vrste.

“Jednostrana odluka neke od članica CEFTA sporazuma utiče na čitav region i negativno utiče na interesovanje i dolazak stranih investitora u čitav region zapadnog Balkana”, kazao je on.

Kako je istakao, ta odluka predstavlja kršenje međunarodnog prava i CEFTA sporazuma, jer je UNMIK-Kosovo potpisnik tog sporazuma i mora da omogući slobodnu trgovinu, a “nijedna potpisnica ne može jednostrano donijeti mjere kojima štiti sopstveno trziste”.

“Osnovni partneri Kosova u robnoj razmjeni, osim EU, jesu Srbija, Makedonija i Turska”, naveo je Miletić.

Prema njegovim riječima, pokrivenost uvoza izvozom na KiM se u posljednjih nekoliko godina kreće između osam i 13 odsto, što znači da “oni imaju izrazit deficit u robnoj razmjeni”.

Trenutni predsjedavajući Sporazuma o zoni slobodne trgovine u Centralnoj Evropi je Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji (UNMIK), u ime privremenih institucija samouprave u juznoj srpskoj pokrajini.

Sporazum CEFTA predviđa da, ukoliko zadovoljavajuće rješenje ne bude postignuto u roku od 90 dana od kada se neka od članica obrati predsjedavajućem CEFTA, pogođena strana, u ovom slucaju Srbija i BiH, može pravnu zaštitu tražiti putem međunarodne arbitraže.

Pročitaj više:  BiH: Izvoz povećan za šest, a uvoz za 5,5 odsto

Privremena administracija na Kosmetu zabranila je 20. jula uvoz proizvoda iz ostalih dijelova Srbije i uvela dodatnu taksu od 10 odsto za proizvode iz BiH.

Članice CEFTA su Srbija, Crna Gora, BiH, Hrvatska, Makedonija, Albanija, Moldavija i UNMIK. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts