Crna Gora druga na mjestu konkurentnosti zemalja koje nisu članice EU

PODGORICA, Crna Gora je druga na listi konkurentnosti zemalja koje nisu članice Evropske unije (EU), sa 3,96 poena, pokazuje izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) o sprovođenju Lisabonskih ciljeva tokom posljednje dvije godine.

Crna Gora je na listi odmah iza Hrvatske, koja je zabilježila 4,1 bod, prenose podgorički mediji.

Izvještaj o napretku zemalja članica EU u sprovođenju ciljeva lisabonske strategije pokazao je da Hrvatska, Crna Gora i Turska, kao potencijalne članice, imaju znatno bolje rezultate na različitim područjima od Poljske i Bugarske, koje su članice Unije.

Prema kreiranju efikasnih i integrisanih finansijskih usluga i podsticanju održivog razvoja Crna Gora je prva među 16 posmatranih zemalja koje nisu članice EU.

Visoke pozicije Crna Gora je zauzela i u domenu liberalizacije tržišta, kreiranja informacijskog društva za sve građane, uspostavljanja umreženih industrija i intenzivnom uključivanju građana u društvo.

Od posmatranih područja najslabiji rezultat zabilježila je u oblasti poboljšanja okruženja za poslovanje kompanije, gdje je zauzela 12. poziciju.

Švedska je najkonkurentnija ekonomija EU, dok su nordijske zemlje najbolje u Evropi na području inovacija, što se pripisuje agresivnosti njihovih kompanija pri usvajanju novih tehnologija i potrošnji na istraživanja i razvoj.

Studija je pokazala da je nekoliko zemalja koje su se Uniji priključile 2004. rangirano ispred mnogih starijih članica, a riječ je o Estoniji, Sloveniji i Češkoj. To pokazuje da su te zemlje već sada bliže ispunjenju ciljeva lisabonske strategije od mnogih članica iz početne postave EU.

Izvještaj obuhvata procjenu rezultata 27 zemalja članica EU, kandidata i potencijalnih kandidata.

Ovogodišnji izvještaj proširen je i na zemlje Zajednice nezavisnih država (ZND), jer je njihov ekonomski razvoj važan za stabilnost okruženja EU.

Lisabonski sporazum potpisan je 2000. sa ciljem da EU do 2010. postane najdinamičnija i najkonkurentnija svjetska ekonomija, koja je utemeljena na znanju, sposobna za održiv razvoj i otvaranje većeg broja boljih radnih mjesta, kao i da u njoj vlada socijalna kohezija uz očuvanu prirodnu okolinu.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts