BANJALUKA, Bez kvalitetne saobraćajne infrastrukture nema razvoja privrede, zbog čega nastojimo da što više novca uložimo u izgradnju puteva jer time jačamo domaću operativu i stvaramo uslove za nova ulaganja, zapošljavanje i privredni rast.
Rekao je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović i dodao da se i ove godine izgradnja i rehabilitacija puteva u Srpskoj odvija planiranom dinamikom.
– U puteve u Srpskoj u posljednjih pet godina uložili smo više od milijardu maraka, a samo je lani investirano 354,5 miliona KM. Izgradnja i rekonstrukcija saobraćajnica, mostova i obilaznica oko većih gradova u Srpskoj biće nastavljena – kazao je Čubrilović.
* Da li je Ministarstvo saobraćaja i veza RS uradilo sve što je planiralo u prvih 100 dana rada ove vlade?
ČUBRILOVIĆ: Ministarstvo saobraćaja realizovalo je sve što je planiralo. Pored uobičajenih aktivnosti, realizovali smo više značajnih projekata, od kojih je veoma bitno uvođenje digitalnih tahografa, uređaja za prikaz i bilježenje brzine, vremena, pređenog puta, rada i odmora vozača, za vozila koja obavljaju međunarodni drumski prevoz u BiH. Nastavili smo sa aktivnostima na unapređenju jedinstvenog informacionog sistema stanica za tehnički pregled vozila, preko kojeg se od 2009. godine prati rad stanica za tehničke preglede sa ciljem potpunog i kvalitetnog vršenja tehničkog pregleda vozila. Moram istaći da Ministarstvo aktivno radi na povećanju bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju i smanjenju broja tehnički neispravnih vozila na našim putevima.
* Koji je najznačajniji projekat Ministarstva saobraćaja i veza koji je realizovan u prvih 100 dana rada ove vlade?
ČUBRILOVIĆ: Najznačajniji projekat koji smo realizovali u tom periodu je puštanje u saobraćaj prve dionice autoputa Glamočani – Mahovljani u dužini od 5,7 kilometara. Informacije da na ovoj dionici autoputa nema završnog sloja asfalta su netačne. Završni sloj asfalta nije postavljen samo na dionici uklapanja na autoput kod mahovljanske petlje, i to s razlogom, jer je ta dionica dio gradilišta na mahovljanskoj petlji i koristi se za transport kamiona, bagera i mašina, tako da nije ni predviđeno da se u ovoj fazi polaže završni sloj.
* Koliko novca Ministarstvo saobraćaja i veza RS ulaže u izgradnju puteva u RS?
ČUBRILOVIĆ: Bez kvalitetne saobraćajne infrastrukture nema razvoja privrede, zbog čega nastojimo da što više novca uložimo u izgradnju puteva jer time jačamo domaću operativu i stvaramo uslove za nova ulaganja, zapošljavanje i privredni rast. Aktivnosti na izgradnji i rehabilitaciji puteva u RS odvijaju se planiranom dinamikom. U puteve u posljednjih pet godina uložili smo više od milijardu maraka, a samo je lani investirano 354,5 miliona KM. Izgradnja i rekonstrukcija saobraćajnica, mostova i obilaznica oko većih gradova u Srpskoj takođe će biti nastavljena u idućem periodu.
* Šta je sa tenderom za izgradnju autoputa Banjaluka – Doboj?
ČUBRILOVIĆ: Predstavnici EBRD-a su dali saglasnost na ovaj projekat i izrazili spremnost da kreditiraju prvu dionicu Prnjavor – Doboj u iznosu od 70 miliona evra. Izrazili su spremnost da kreditiraju i koncesionara koji bi pod koncesiju uzeo dionicu autoputa Banjaluka – Doboj i Doboj – Jakeš. Do kraja maja trebalo bi da bude raspisan i međunarodni tender za izbor izvođača radova na dionici Prnjavor – Doboj, kao i za dodjelu koncesije na dionici Banjaluka – Prnjavor i Doboj – Vukosavlje. Takođe, uskoro će biti raspisan i javni poziv za projektovanje, izgradnju, finansiranje, korišćenje i održavanje autoputa Glamočani – Mrkonjić Grad – Mliništa – granica sa FBiH.
* Sa koliko novca je Ministarstvo saobraćaja i veza RS u ovoj godini pomoglo “Aerodrom RS” i “Željeznice RS”?
ČUBRILOVIĆ: Vlada RS finansijski je podržala “Aerodrom RS” sa 600.000 KM, kako bi se pomoglo ovom preduzeću da nastavi odvijanje međunarodnog avio-saobraćaja. “Željeznicama RS” pored redovne isplate granta pomoći koji iznosi ukupno 25 miliona KM pomognuto je i kroz davanje garancije za kreditno zaduženje u iznosu od oko 16 miliona KM radi finansiranja remonta vagona i lokomotiva u sopstvenim radionicama ŽRS, kao i prihvatanje duga “Željeznica Srpske” prema “Hrvatskim željeznicama” u iznosu od 1,4 miliona evra, od čega je već uplaćeno 2,9 miliona KM. Vlada je takođe uplatila “Željeznicama” po osnovu sporazuma o prekidu štrajka zaposlenih 2,4 miliona KM za rješavanje zaostalih obaveza prema radnicima iz ranijih godina.
CPM
* Šta je sa naplatom odštetnog zahtjeva od slovenačke kompanije CPM?
ČUBRILOVIĆ: Ministarstvo će učiniti sve da naplati odštetni zahtjev od slovenačkog CPM-a. Protiv CPM-a je podnesena tužba, postupak je u toku i nadamo se da ćemo uspjeti naplatiti bar dio sredstava iz stečajne mase. Glas Srpske
Komentariši