Čupić: Nema opasnosti od potresa finansijskog sektora

BEOGRAD, Kriza javnih finansija u nekim evropskim zemljama ne može da ugrozi stabilnost bankarskog sektora u Srbiji, izjavio je predsjednik Izvršnog odbora Hipo Alpe Adrija banke u Srbiji Vladimir Čupić.
“Banke u Srbiji su visoko kapitalizovane i likvidne i samo bi u slučaju katastrofičnih događanja u finansijama drugih zemalja mogla da bude uzrožena stabilnost domaćeg finansijskog sektora”, rekao je Čupić.
On je ukazao da je opravdana namjera fiskalne i monetarne vlasti u Srbiji da sa privrednicima i bankarima razmatra moguće posljedice novog talasa krize i načine da one budu ublažene.
“Za sada ne postoji opasnost da rast kamatne stope na obveznice Italije ima negativne posljedice na našu ekonomiju, niti da italijanske banke smanje kreditnu aktivnost u Srbiji”, rekao je Čupić.
On je objasnio da u ukupnom uvozu u Italiju roba iz Srbije čini izuzetno mali dio, tako da ni odluka italijanskih privrednika da više štede neće bitnije smanjiti izvoz srpske privrede.
“Eventualna posljedice krize javnih finansija u Italiji i drugim evropskim zemljama mogla bi da bude lančani prenos porasta cijene zaduživanja, što znači da bi se i Srbija skuplje zaduživala na finansijskom tržištu i teže dolazila do novih investicija”, ocijenio je Čupić i dodao da za sada nema mjesta panici niti dizanju tenzija zbog dešavanja u SAD-u i nekim evropskim zemljama.
Rast standarda građana u Srbiji, prema njegovoj procjeni, usljediće kad država bude racionalnije trošila novac poreskih obveznika.
“Činjenica je da se u Srbiji ne živi lako i da svi moramo da stežemo kaiš. Suština rješenja problema je da država racionalno troši, ali da ne smanjuje ukupnu već tekuću potrošnju, odnosno da nastavi da ulaže u infrastrukturu, kako bi bio povećan izvoz i zapošljavanje”, rekao je Čupić.
Tek kad počne da raste tržište nekretnina, kako je dodao, to će biti znak da je Srbija izašla iz krize.
Čupić je istakao da je Srbiji potreban novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
“Nesklapanje aranžmana sa MMF-om bio bi signal investitorima da nešto nije u redu sa javnim finansijama Srbije”, upozorio je on.
Za privlačenje investicija, kako je rekao Čupić, nisu potrebne “popravke” fiskalne i monetarne politike, već privrednog ambijenta i dovršetak zakonskih reformi. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts