Cvetković: Investirati u energetiku

BUDIMPEŠTA, Investicije u energetsku infrastrukturu predstavljaju ulaganja u budući razvoj zemalja regiona, kaže premijer Srbije Mirko Cvetković.Premijer Srbije kaže da te zemlje na svom evropskom putu moraju da uhvate priključak sa naprednim ekonomijama i svojim građanima obezbijede viši nivo stabilnosti i životnog standarda.

Cvetković je istakao, na Samitu o energetskoj bezbjednosti u Budimpešti, da taj region predstavlja važan energetski čvor i tranzitni pravac snabdijevanja energentima iz Rusije i centralne Azije.

“U tom smislu, moramo da uložimo zajedničke napore da se u što kraćem roku realizuju planirani novi tranzitni projekti, koji će obezbediti stabilno snabdevanje Evrope energentima, kao i diversifikaciju izvora, ruta i tržišta energenata“, rekao je premijer.

“Takođe, planiramo investicije u dve interkonekcije, sa Rumunijom i Republikom Srpskom, čime ćemo dati dodatni doprinos energetskoj stabilnosti Srbije i regiona“, rekao je premijer Cvetković.

On je podsjetio da je, u oblasti naftne industrije, Srbija početkom 2009. godine sklopila ugovor sa ruskim Gaspromnjeftom, koji je započeo obiman proces investiranja u rekonstrukciju srpskih kapaciteta za preradu nafte.

Cvetković je naglasio da je prioritet Srbije realizacija gasovoda “Južni tok”, koji treba da obezbijedi značajne količine prirodnog gasa za tržište Evrope. On je naveo da gasovod “Južni tok” ima evropski karakter i značaj, i imaće pozitivne efekte na energetsku bezbjednost, stvaranje efikasnije energetske mreže, privrednu aktivnost i regionalno povezivanje.

“Istovremeno, otvoreni smo za učešće i u drugim projektima i planovima koji za cilj imaju jačanje bezbednosti energetskog snabdevanja, širenje transportno-skladišnih kapaciteta i mrežno regionalno povezivanje”, rekao je srpski premijer.

Paralelno sa aktivnostima na realizaciji projekta Južni tok, Srbija ulaže značajna sredstva u razvoj strateških skladišta gasa, napomenuo je Cvetković. Prvi od tih projekata, Banatski Dvor, kapaciteta 800 miliona kubnih metara, je u završnoj fazi.

Pročitaj više:  Prestavljen program 18. PRO PR konferencije

Srbija, prema riječima Cvetkovića, već čini ozbiljne napore na unapređivanju zakonske regulative, usvajanju evropskih standarda i razvoju energetskih kapaciteta koji bi bili od regionalnog i evropskog značaja. “Investicije u rekonstrukciju energetskih kapaciteta na godišnjem nivou iznose oko milijardu evra, i očekujem da će se ovaj iznos dodatno povećavati u narednih pet godina”, rekao je Cvetković.

On je podsjetio da je Srbija započela i značajne investicije u nove proizvodne kapacitete električne energije, koje uključuju izgradnju dvije termoelektrane na lignit i jedne gasne elektrane, što predstavlja oko 20 odsto ukupnog proizvodnog kapaciteta Srbije. “Istovremeno, ulažemo maksimalne napore da promovišemo proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. U tom smislu, otpočeli smo aktivnosti na iskorišćenju preostalog hidropotencijala, naročito reke Drine“, rekao je Cvetković.

Premijer je podsjetio da je Srbija usvojila program podrške proizvodnji iz obnovljivih izvora, koji bi trebalo da privuče značajne investicije, naročito u proizvodnji na osnovu vetra, vode ili biomase. “Svi navedeni projekti realizovaće se kroz isključivo, ili većinsko učešće privatnog kapitala, čime se na posredan način ukida monopol u oblasti proizvodnje električne energije i dodatno unapredjuje efikasnost energetskog sistema”, ukazao je Cvetković. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts