BEOGRAD, Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da će emitovanje evroobveznica na svjetskom finansijskom tržištu obogatiti kanale za finansiranje tekuće likvidnosti budžeta.
Cvetković je rekao da nije tačno da se država time dodatno zadužuje.
“Ne vidim nikakav problem u tome što obezbjeđujemo dodatna sredstva za privredu i što smo se pozicionirali na finansijskom tržistu, već vidim samo pozitivne strane. Sve zemlje u okruženju koriste ovaj kanal još od prije godinu ili dvije dana. To je sasvim regularna aktivnost”, rekao je on.
Cvetković je objasnio da je Srbija do sada koristila nekoliko kanala za održavanje likvidnosti budžeta – kredite od međunarodnih finansijskih institucija, kredite komercijalnih banaka i izdavanje obveznica na domaćem tržištu.
Emitovanje obveznica na svjetskom tržištu, prema njegovim riječima, omogućiće Srbiji da supstituiše dva kanala u značajnoj mjeri, a to su krediti domaćih banaka i prodaja obveznica na domaćem tržištu.
“Prva korist je da će to ostaviti bankama veću likvidnost od one koju sada imaju, zbog čega će moći da ponude veći obim kreditnih sredstava, a druga je što smo se pozicionirali na svjetskom tržištu. To je značajan trenutak za ovu državu”, istakao je Cvetković.
On je napomenuo da to svakako predstavlja obogaćivanje kanala za finansiranje tekuće likvidnosti budžeta i da misli da će to i novoj vladi omogućiti da mnogo mirnije funkcioniše u narednom periodu.
Srbija uspješno emitovala evroobveznicu
Uprkos pogoršanoj situaciji na svjetskom tržištu kapitala u posljednjih nekoliko mjeseci, Srbija se uspješno, prvi put, pojavila na međunarodnom finansijskom tržištu sa emisijom evroobveznice u vrijednosti od milijardu dolara, rokom dospijeća od 10 godina i kuponom (kamatom) od 7,25 odsto
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković kaže da je “ovom emisijom Srbija dobila od međunarodnih investitora verifikaciju svoje ekonomske politike, koju je vodila u izuzetno teškom periodu svjetske ekonomske krize, koja je kao nikad uzdrmala i najrazvijenije ekonomije”.
Đoković je, istovremeno, kazao da je ta emisija obavljena u periodu velike krize javnih finansija u Evropskoj uniji (EU) i povećanja premije rizika na hartije od vrijednosti zemalja u okruženju.
“Imajući u vidu da je Srbija jedna od rijetkih zemalja koja je u prvom kvartalu 2011. godine dobila povećanje kreditnog rejtinga, kao i da je ispoštovala dogovore sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), uspješeno realizovana emisija evroobveznice je još jedna potvrda da je Vlada Srbije vodila odgovornu politiku u teškim okolnostima”, ističe Đoković.
Kako je najavio, sredstva ostvarena emisijom evroobveznica biće iskorišćena najvećim dijelom za finansiranje u idućoj godini.
Đoković je kazao, reagujući na neke kritike koje su se u dijelu domaće javnosti čule povodom ove emisije, da su takvi stavovi čudni, posebno ukoliko se zna da sličan model finansiranja koriste i sve razvijene zemlje, a već ranije su ga primjenile i neke zemlje iz bliskog okruženja Srbije. Tanjug
Komentariši