Definisanje načina ulaganja privatnog novca

PALE, Pomoćnik ministra finansija Republike Srpske /RS/ Radmila Mihić rekla je danas na Palama da je Srpska prva u BiH krenula da reguliše i ustanovi zakon o javno-privatnom partnerstvu, pojednostavi ovaj segment i definiše način ulaganja privatnog novca u realizaciju investicija kojima se zadovoljavaju javne potrebe.

Na današnjoj prvoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu, Mihićeva je naglasila da se ovim zakonskim okvirum omogućava da se u projekte koji su do sada bili u ekskluzivnoj nadležnosti javnog partnera uključi i privatni partner.

“Javni partner je obavezan da izgradi sadržaje poput odgovarajućih škola, bolnica i putnih komunikacija i na ovaj način se otvara mogućnost da se u realizaciju takvih projekata uključi i privatni partner, čiji je interes upravo u činjenici da ono što je do sada bilo ekskluzivno pravo javnog partnera sada postaje i njegovo pravo”, naglasila je ona.

Prema njenim riječima, to znači da se otvara mogućnost da i privatni partner obezbijedi neki dugoročan profit.

Mihićeva je napomenula da je javni partner taj koji određuje gdje, pod kojim uslovima i na koji način želi učešće privatnog partnera.

Ona je podsjetila da svih 27 članica EU prepoznaje prednosti javno-privatnog partnerstva, dodajući da, prema podacima Svjetske banke, privatni sektor trenutno u svijetu finansira čak 15 odsto investicija u infrastrukturi.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu sutra će se održati u Bijeljini, 5. februara u Doboju, Trebinju 9. februara i posljednja 10. februara u Banjaluci.

Zakonom o javno-privatnom patnerstvu uređuje se predmet, načela, način, oblici i uslovi pod kojima se može ostvarivati javno-privatno partnerstvo, elementi ugovora o javno-privatnom partnerstvu i druga pitanja od značaja za javno-privatno partnerstvo.

Javno-privatno partnerstvo kao oblik saradnje podrazumijeva da javni i privatni sektor udružuju resurse, kapital stručna znanja radi ostvarivanja javnih potreba.

Pročitaj više:  Spremnost za potpisivanje Sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja

Saradnja se ostvaruje radi osiguranja finansiranja s ciljem izgradnje, sanacije, rekonstrukcije, upravljanja ili održavanja infrastrukture ili pružanja usluga i drugih javnih potreba u nadležnosti RS.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts