BEOGRAD, Vicepremijer Srbije Božidar Đelić rekao je danas da je Vlada predložila nekoliko finansijskih zakona koji treba da doprinesu boljem uređenju i liberalizaciji finansijskog tržišta i većoj zaštiti investitora.
“Namjera je da se novim propisima podstaknu preduzetnici da investiraju u domaće firme i hartije od vrijednosti, kako bi se obezbijedilo dodatno finansiranje države”, rekao je Đelić u Skupštini Srbije gdje je obrazlagao prijedloge finansijskih zakona.
Poslanici u objedinjenoj raspravi razmatraju Prijedlog zakona o tržištu kapitala, izmjene Zakona o platnom prometu, o finansijskom lizingu, o deviznom poslovanju, visini stope zatezne kamate, o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima i izmjene Zakona o investicionim fondovima.
Đelić je istakao da su ti prijedlozi usklađeni s direktivama Evropske unije i da će olakšati poslovanje sa inostranstvom.
Cilj novog zakona o tržištu kapitala je, kako je rekao, stvaranje ambijenta u kom će više domaćih i stranih investitora moći da učestvuje u trgovini i razvoju srpskog tršišta kapitala. Đelić je rekao da je to sistemski zakon koji će doprinijeti suzbijanju zloupotreba u trgovanju hartijama od vrijednosti.
Govoreći o izmjenama Zakona o deviznom poslovanju, Đelić je rekao da će on omogućiti da inostrane finansijske institucije izdaju u Srbiji dugoročne dinarske obveznice, što bi trebalo da poveća ponudu kredita u dinarima, stimuliše ulaganja i tako doprinese razvoju domaćeg tržišta kapitala.
Predviđeno je uvođenje jedinstvenog registra deviznih računa pravnih lica i preduzetnika kako bi se olakšala njihova kontrola i obezbijedila dalja liberalizacija kretanja kapitala.
Prema Đelićevim riječima, biće ukinuta brojna ograničenja za plaćanje u stranoj valuti na teritoriji Srbije.
“Izmjene finansijskih zakona čeka veliki broj uspješnih preduzeća u Srbiji”, rekao je Đelić i dodao da su ključni investitori godinama ukazivali na odredbe koje otežavaju poslovanja sa inostranstvom i uvećavaju troškove.
Izmjenama Zakona o finansijskom lizingu omogućava se lizing nekretnina i ukida minimalni rok od dvije godine na koji mora da glasi ugovor o lizingu. Te dvije promjene neophodne su za sprovođenje sveobuhvatne reforme propisa.
Kako je predloženo, izmjenama Zakona o platnom prometu biće ukinuta dnevna uplata pazara, a uvodi se obaveza uplate jednom u sedam dana, što će smanjiti troškove poslovanja.
Predloženim izmjenama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima biće pojačan nadzor i omogućeno da se štednja položena u fond koristi kao garancija za kupovinu prvog stana.
Izmjene Zakona o investicionim fondovima usaglašene su s Nacrtom zakona o tržištu kapitala, a predviđeno je da se društva za upravljanje investicionim fondovima mogu baviti i upravljanjem portfolijima i pružanjem investicionih savjeta drugim klijentima koji nisu članovi tog investicionog fonda.
U izmjenjeni zakon biće unijet i pojam “kastodi banka” i definisan djelokrug njenih usluga i uslova za dobijanje dozvole za rad. Kastodi banka je banka koja trguje u svoje ime za račun klijenta i na taj način se pojavljuje na Berzi. Beta
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši