BEOGRAD, Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić najavio je danas da će biti izmjenjen Zakon o javnim nabavkama kako bi se unaprijedila ta oblast.
On je na prvom sastanku Srpskog parlamenta preduzeća kazao da će biti centralizovane javne nabavke za državu što će omogućiti privredi da se bolje pripremi za te poslove.
“To će omogućiti da država dobije bolji kvalitet i bolju cijenu robe i usluga koje nabavlja”, kazao je Đelić.
Prema njegovim riječima, ukoliko bude potrebno, biće donijet i potpuno novi zakon o javnim nabavkama.
Đelić je najavio i da će biti usvojeni zakoni o javnoj svojini i o restituciji.
“Na nacrtima tih zakona se uveliko radi i oni će sigurno biti usvojeni”, kazao je Đelić i dodao da će time biti unaprijeđena pitanja vlasništva nad imovinom u Srbiji.
Potpredsjednik Vlade Srbije je dodao i da je dinar u prvoj polovini prošle decenije bio precjenjen, ali da je u tom periodu bilo važno da se održi stabilnost i ekonomski rast.
Đelić je naglasio da se sada došlo u situaciju da je kurs na tom nivou da postoje primjedbe i kada dinar jača i kada slabi ili kad se kurs ne mijenja.
Prvi sastanak Srpskog parlamenta preduzeća održava se u Domu Narodne Skupštine Srbije. Okupio je 250 privrednika i preduzetnika koji razmatraju probleme sa kojima se srpska privreda susreće.
Članovi Srpskog parlamenta preduzeća na kraju skupa će usvojiti i Vladi Srbije dostaviti zaključke, prijedloge i preporuke, koji se odnose na kreiranje ekonomske politike i zakonski okvir za stavarnje boljeg ambijeta poslovanja.
Srpski parlament preduzeća organizuje Privredna komora Srbije (PKS) u saradnji sa Narodnom skupštinom Srbije.
Dug države manji od 10 odsto ukupnog duga
Potpredsjednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je danas da je donošenje mjera za suzbijanje nelikvidnosti u završnoj fazi kao i da je utvrđeno da je dug države preduzećima manji od deset odsto ukupnih potraživanja.
Kalanovićeva je na Srpskom parlamentu preduzeća kazala da država jeste veliki dužnik i da će problem nelikvidnosti početi da se rješava u skladu sa dogovorom sa privrednicima koji podrazumijeva da se dugovi plaćaju najkasnije za 60 dana.
Prema njenim riječima, radi se na utvrđivanju obaveza koje imaju i javna preduzeća, lokalne samouprave i lokalna preduzeća, ali i trgovinski lanci.
Ona je odbacila ocijene da se zakasnilo sa rješavanjem problema u srpskoj privredi i dodala da vlada i privreda mogu zajedno da postave strateške pravce razvoja koji će biti u interesu države i privrede.
Potpredsjednica vlade je rekla i da nije tačna informacija da vlada pomaže samo strana preduzeća i dodala da su domaća preduzeća dobila pomoć u vrijednosti od 31 milion evra za četiri godine kroz 106 projekata.
Ona je kazala da je kroz Fond za razvoj plasirano 75 milijardi dinara kao i da je kroz reformu propisa, kod koje je prihvaćen veliki broj zahtjeva privrede, već omogućena ušteda na godišnjem nivou od 121 milion evra.
Kalanovićeva je kazala da su vlada i privreda reagovali zajedno kroz paket mjera, prije svega na rješavanju problema nezaposlenosti, nelikvidnosti i finansijske nediscipline.
“U oblasti sive ekonomije pružili smo privrednicima ruku da ih još jednom uvedemo u legalne tokove”, rekla je ona. Beta
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši