Deripaska – ruski “kralj aluminijuma”

MOSKVA, Oleg Vladimirovič Deripaska, ruski milijarder, vlasnik finansijsko-industrijske grupacije “Bazni element”, najbogatiji je Rus, s imovinom koju je ruski časopis “Finans” procjenio na 41 milijardu dolara.
 Američki “Forbs” je, međutim, njegovo bogatstvo procjenio na 28 milijardi dolara, čime je Deripaska na listi najbogatijih ljudi svijeta svrstan na deveto mjesto i jedini je Rus među prvom desetoricom na toj listi.
 Deripaska, koga u Rusiji zovu i “kralj aluminijuma i nikla”, potisnuo je 2006. sa čelnog mjesta najbogatijih u toj zemlji nadaleko poznatog vlasnika engleskog fudbalskog kluba “Čelsi” Romana Abramoviča.
 Moskovski finansijski analitičari navode da je Deripaska u 2007. godini naglo širio svoj biznis i tako postao “najaktivniji ruski preduzetnik” u 2007. godini.
 Deripaska je rođen 1968. godine u Djeržinsku, u Gorkovskoj oblasti. U Moskvi je 1993, kako se zvanično navodi, završio fakultet fizičkih nauka s najvišim ocjenama, mada nezvanični podaci govore da uopšte nema tu diplomu, a 1996. i ekonomiju.
 Već 1990. je počeo da se bavi trgovinom metalima, a u ruskim medijima se govorilo da je baš u to vrijeme Deripaska uspostavio kontakte s Komitetom za državnu bezbjednost (KGB) koji su mu navodno i pomogli u njegovoj daljoj karijeri.
 Već kao 26-ogodišnjak Deripaska je postao generalni direktor “Sajanogorske fabrike aluminijuma”, a 1997. je postao inicijator osnivanja prve vertikalno integrisane industrijske kompanije na postsovjetskom prostoru – grupacije “Sibirskij aluminij”, koja je 2001. godine preimenovana u “Bazni element”. Kompanija je već četiri godine po osnivanju, predvođena Deripaskom, ušla među 10 vodećih svjetskih proizvođača aluminijumskih prodizvoda.
 Deripaska je 2000. imenovan za generalnog direktora kompanije “Ruski aluminijum” (RUSAL). Kao rezultat spajanja RUSAL-a, tada trećeg svjetskog proizvođača aluminijuma, grupacije SUAL, koja se nalazila među deset najvećih svjetskih proizvođača tog metala i poslova s glinicom švajcarske kompanije “Glenkor” (Glencore) formirana je 2007. godine Ujedinjena grupacija “Rosijskij aluminij” – najveći svjetski proizvođač aluminijuma i glinice, s godišnjim obrtom od 12 milijardi dolara.
 Očekuje se da bi već krajem ove godine “Rosijskij aluminij” mogao iznjeti 20 do 25 odsto svojih akcija na Londonsku berzu akcija.
 Grupacija “Bazni element”, u kojoj je Deripaska predsjednik nadzornog savjeta, posjeduje imovinu kako u Rusiji, tako i u inostranstvu. Prema zvaničnim podacima pres službe “Baznog elementa”, konsolidovani prihod grupacije je 2006. iznosio više od 18 milijardi dolara. Tržišna vrijednost grupacije, koja zapošljava oko 300.000 ljudi, procjenjuje se na više od 23 milijarde dolara.
 U portfelj “Baznog elementa”, sem “Rosijskog aluminija”, ulaze vodeće firme ruske privrede, kao što su grupacija GAZ – drugi po veličini proizvođač automobila u Rusiji, “Ingoštrah”- najstarija i najveća osiguravajuća kompanija u zemlji, firma “Evrosibenergo” koja upravlja poslovima dvaju najvećih sibirskih proizvođača električne struje, banka “Sojuz” i mnoga druga imovina.
 Oleg Deripaska je potpredsjednik ruskog Saveza industrijalaca i preduzetnika, predsjednik uprave ruskog nacionalnog komiteta Međunarodne trgovinske komore, član je Savjeta za konkurentnost i preduzetništvo pri vladi Rusije, kao i mnogih drugih ruskih institucija.
 Strani mediji Deripasku smatraju ličnim prijateljem ruskog predsjednika Vladimira Putina, a sem toga je na posredan način povezan i sa prvim ruskim predsjednikom Borisom Jeljcinom. Njegova supruga Polina, kojom se oženio 2001. i s kojom ima dvoje dece je, naime, kćerka iz prvog braka Valentina Jumaševa, Jeljcinovog bivšeg šefa kabineta, koji se iste godine oženio Jeljcinovom mlađom kćerkom Tatjanom.
 Deripaska nije poput nekih drugih ruskih oligarha, kao što su Berezovski i Hodorkovski, došao pod udar Kremlja koji posebno cijeni Deripaskin projekat obnove pravoslavnih crkava. Mnogi smatraju da je upravo taj projekat, koji predstavlja prikriveni nacionalizam, ključ njegovog uspjeha.
 Deripaska je jedini biznismen kojem je ruski list “Vedomosti” dva puta uzastopce (2006. i 2007.) dodjelio titulu “Preduzetnika godine”, a 1999. je nagrađen i Ordenom družbe.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts