Deset najvećih državnih bankrota

130702212953de52517afb3092554261_origNJUJORK, Tokom novije istorije mnoge države su morale da proglase bankrot. Razlozi tome su bili raznorazni, a isto tako i posljedice.

Donosimo pregled deset najvećih bankrota u posljednjih 100 godina.

1923. Njemačka

200 milijardi maraka za veknu hljeba! Tokom 1923. godine Nijemci su u kupovinu namirnica odlazili sa korpama punim novca. Ovakav pad vrijednosti novca bio je jedan od najekstremnijih neke industrijske nacije. Vrijednost je opadala gotovo iz sata u sat. Ova hiperinflacija bila je posljedica Prvog svjetskog rata i ekstremnog zaduženja. Ovo iskustvo i šok uticali su i na kasnije generacije Nijemaca.

1933. Njufaundlend

Njufaundlend je jedan od malobrojnih primjera koji pokazuju da stečaj neke države ujedno može značiti i njen kraj. Naime, današnja kanadska provincija Njufaundlend nekada je bila samostalna država u sklopu Britanske imperije. Nakon bankrota 1933. ova zemlja je izgubila svoju nezavisnost i od tada se nalazi u sklopu Kanade.

1945. Njemačka

Poslije Drugog svjetskog rata, ništa više nije kao prije – Njemačka je totalno bankrotirala. Tri godine poslije rata, vrijednost valute je nastavila da opada jer industrija kao i poljoprivreda nisu funkcionisale. Istovremeno je u opticaju bilo sve više novca. Ekonomski uspon počinje 1948. s reformom valute i uvođenjem tri zone u zemlji – ruske, američke i britanske.

1971. SAD

Ono što se tokom 70-ih godina dogodilo u SAD, danas je poznato kao „Niksonov šok“. Tadašnji predsjednik zemlje, Ričard Nikson, je takoreći preko noći odustao od tzv. „zlatnog standarda“, odnosno, donio odluku da dolar više ne mora imati protivvrijednost u zlatu. Time je on zapravo bio proglasio stečaj svoje zemlje.

1998. Rusija

Zbog pada cijene nafte 1998. pala je i vrijednost ruske rublje. Ekonomski gledano, ovoj zemlji nije išlo baš sjajno još od raspada Sovjetskog Saveza. Rusija se sve više zaduživala – sveukupno je njen dug iznosio 140 milijardi dolara. To je bilo previše i Rusija više nije bila u stanju da otplaćuje svoje dugove i objavila je stečaj. Ova kriza rublje bila je inače peti po redu stečaj ove najveće zemlje na svijetu.

Pročitaj više:  Wall Street: S&P 500 indeks na novom rekordnom nivou

2002. Argentina

Aktuelna kriza mogla bi kod mnogih Argentinaca da probudi neprijatna sjećanja na 2002. Tada je kolabirao finansijski sistem nakon što je država postala platežno nesposobna. Posljedica je bila haos: generalni štrajkovi, sukobi s policijom, pljačke supermarketa, provale u banke. Najveći dio svojih ušteđevina tada je izgubio prvenstveno srednji sloj društva.

2008. Island

Tokom finansijske krize vlada Islanda je pokušala da spasi zemlju time što su banke prešle u ruke države. Ali, ovaj korak je učinjen prekasno. Island više nije mogao otplaćivati svoje dugove i de fakto odlazi pod stečaj. Zvanično, ova zemlja ipak nije bankrotirala između ostalog i zato što joj je pomoć pružio Međunarodni monetarni fond.

2010. Grčka

Dužnička kriza u Grčkoj godinama je bila na dnevnom redu u EU. Uvijek iznova je ova zemlja u posljednjem trenutku, nakon niza noćnih sjednica u Briselu, uspjevala da izbjegne stečaj. Kriza u Grčkoj je ipak mnoge duboko pogodila; gotovo svaki četvrti stanovnik je nezaposlen, u grupi mlađih od 25. godina starosti – čak svaki drugi.

2012. Belize

Samo 23 miliona dolara su Belize odveli u bankrot. Ova mala država u Srednjoj Americi ima prevelike devizne dugove, više nije u stanju da SAD isplati kamate – i prijavljuje stečaj.
Deutsche Welle

 

Comments

2 komentara na na “Deset najvećih državnih bankrota”

  1. Boško Mandić Avatar
    Boško Mandić

    Sledeće su sigurno države sa balkana: Hrvatska, BiH, Crna Gora, Srbija, Makedonija, Bugarska, Rumunija, te Ukrajina…”Vozi Miško”

  2. Dado Avatar
    Dado

    Za situaciju u kojoj nam se ove drzave nalaze bankrot je sta vise i pozeljan kako bi se zaustavilo ovo duznicko ludilo..

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts