BEOGRAD, Dinar je ponovo na uzlaznoj putanji i evro vrijedi 102,08 dinara. Od početka godine, dinar je dostigao najveću vrijednost, a kako kaže Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije, devizni kurs je tržišni i svjedoči o povećanju povjerenja stranih investitora u Srbiju, poboljšanog kreditnog rejtinga naše zemlje i viših kamata nego u drugim zemljama u regionu. Ekonomisti, s druge strane, smatraju da stabilnost dinara nema realnu osnovu, odnosno nije posljedica rasta proizvodnje i ulaganja u privredu i značajno većeg izvoza. Inače, država je ove godine računala na direktne strane investicije od čak tri milijarde evra, a nije ostvaren ni deseti dio tog iznosa. U isto vrijeme, Trezor je emitovao zapise u vrijednosti od skoro 400 miliona evra.
– Investitori su ulagali tokom protekla dva mjeseca u državne hartije, ali to je samo donekle dovelo do jačanja dinara – smatra Goran Nikolić, ekonomista. – Glavni uticaj ima odluka Narodne banke Srbije da kurs drži stabilnim, kroz podizanje referentne kamate, povećanje obavezne rezerve… Centralna banka je odlučila da dinar drži pod kontrolom.
Jačanje dinara je, po riječima profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđa Đukića, posljedica odluke banaka da zbog velikog kreditnog rizika, novac ulože u državne hartije, a ne u zajmove preduzećima i građanima.
– Banke prodaju devize, a kupuju dinare, i sa njima ulaze u trezorske zapise – kaže Đukić. – To im je mnogo sigurnija i unosnija investicija od drugih ulaganja. Investitori se ne utrkuju da ulažu u Srbiji. Povećanja rejtinga zemlje je simbolično i neatraktivno. Pored toga, glavna prepreka za ulagače je komplikovana administracija, kao i visok stepen korupcije.
Kako ističe Đukić, sama najava države da će, ipak, pronaći model za prodaju „Telekoma“ je signal bankama da će kurs i dalje biti stabilan. Naime, od prodaje ovog preduzeća popunjavaće se rupe u budžetu do kraja godine.
Rast
Dinar je u utorak vrijedio 102,08 dinara, što je najveća vrijednost od početka ove godine. Dosadašnji rekord od 102,56 dinara za evro postignut je 15. marta, dok je dinar najslabiji bio 6. januara, kada je evro vrijedio 106,4947 dinara. Od početka godine, NBS je na međubankarskom deviznom tržištu intervenisala samo jednom, kupovinom pet miliona evra, kako bi spriječila preveliku dnevnu oscilaciju kursa. Novosti
Komentariši