BEOGRAD, Ministarstvo finansija i privrede Srbije saopštilo je danas da je završilo proces restrukturiranja 26 preduzeća, čime je u potpunosti realizovana prva faza Akcionog plana, koji je usvojen prije dva mjeseca.
Ministar Mlađan Dinkić obavijestio je danas o tome regionalnu direktorku Svjetske banke za jugoistočnu Evropu i centralnu Aziju, Elen Goldštajn, kao i direktora kancelarije Svjetske banke u Srbiji, Tonija Verheijena, i pozvao ih da podrže nove ministre finansija i privrede u nastavku sprovođenja strukturnih reformi u Srbiji.
“Sa zadovoljstvom vas obavještavam da je prva faza Akcionog plana za završetak restrukturiranja bivših društvenih preduzeća sprovedena i da je za grupu od 26 preduzeća postupak restrukturiranja okončan. Želio bih da izrazim posebnu zahvalnost Svjetskoj banci koja je oduvijek podržavala Srbiju i dala veliki doprinos u pripremi Akcionog plana”.
“Vjerujem da će poslije rekonstrukcije vlade novi ministri privrede i finansija snažno doprinijeti daljem sprovođenju Akcionog plana i da će se ispuniti svi neophodni uslovi da Srbija već do kraja ove godine dobije kredit Svjetske banke, koji smo gospođa Goldštajn i ja ugovarali”, naveo je Dinkić.
Zakonom je predviđeno da se do sredine 2014. godine završi postupak restrukturiranja svih 179 bivših društvenih preduzeća, koja su više od deset godina bila zaštićena od povjerilaca, i čije direktno i indirektno subvencionisanje građane Srbije košta oko 750 miliona evra godišnje.
Od danas je u tom statusu preostalo 153 preduzeća, 26 manje u odnosu na momenat donošenja Akcionog plana vlade.
Dinkić je tokom juna sa Svjetskom bankom pokrenuo razgovore o programu finansijske podrške srpskom budžetu u iznosu od 500 do 600 miliona dolara, podsjetilo je ministarstvo.
Osnovu tog programa predstavlja podrška paketu strukturnih reformi vlade, koje, između ostalog, predviđaju završetak procesa restrukturiranja bivših društvenih preduzeća do sredine sljedeće godine.
U prvoj fazi realizacije Akcionog plana, proces restrukturiranja završen je za preduzeća koja nemaju nikakvu perspektivu, jer ne posjeduju ni tržište, ni adekvatan proizvod, a već godinama nemaju ni kontinuiranu djelatnost. Radi se o preduzećima koja su se fiktivno održavala i koja gotovo isključivo žive od subvencija države, na teret građana – poreskih obveznika.
Za sva ta preduzeća pokrenut je stečaj, a prethodno je isplaćen socijalni program za sve bivše zaposlene koji su se za njega prijavili. Za socijalni program u tih 26 preduzeća prijavilo se 643 ljudi, kojima je ovog mjeseca isplaćeno 436,5 miliona dinara. Tanjug
Komentariši