Diže se rampa za kamione na GP u Novom Gradu

SARAJEVO – Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju 2013. godine, preko graničnog prelaza Novi Grad – Dvor na Uni onemogućen je prevoz robe. Osam godina kasnije BiH pokušava da taj problem riješi i tako olakša poslovanje brojnim privrednicima koji gravitiraju na tom području.

Novi Grad
FOTO: Glas Srpske

Naime, sprema se novi Ugovor o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske u kojem je jedna od najvećih promjena ta što je prelaz Novi Grad – Dvor ponovo stavljen na listu onih preko kojih će se pored ljudi moći prevoziti i roba.

Ovaj prelaz je bez ikakvog objašnjenja prethodnim Ugovorom izostavljen sa spiska za transport robe, a na isti način se sada na njega vraća. U Novom Gradu se nadaju kako će nakon brojnih apela problem biti riješen na obostranu korist.

Bila bi to velika stvar. Nisu samo zainteresovani privrednici iz Novog Grada već svi oni čiji je transport orjentisan prema Rijeci u Hrvatskoj. Svaka njihova tura je jeftinija za 150 do 200 evra ako bi išli na ovaj prelaz. Tu gravitira i dobar dio privrednika iz Prijedora i Bosanske Krupe jer imaju veliki problem da prođu od Krupe do Bihaća kroz kanjon i put koji je neuslovan, uzak i zahtijevan”, kaže za CAPITAL načelnik Novog Grada Miroslav Drljača.

Drljača vjeruje da će ovaj prelaz, ako ne trajno, biti makar privremeno otvoren za robu koja ne podliježe direktnom inspekcijskom pregledu.

Inače u nacrtu Ugovora je uplanjen i novi prelaz na rijeci Savi u Gradišci gdje je u toku izgradnja novog mosta.

Iz Ministarstva bezbijednosti BiH podsjećaju kako je Savjet ministara BiH krajem maja prošle godine donio zaključak kojim ih je zadužio da pokrenu aktivnosti na izradi novog ugovora.

Pročitaj više:  Restorani “rasprodati” na mjesec dana

Ovim Ugovorom, stiču se uslovi za lakši prelazak zajedničke državne granice, odnosno uspostavlja se jednostavan i efikasan sistem kontrole prelaska zajedničke državne granice”, navode iz Ministarstva bezbjednosti BiH.

Međutim, treba imati u vidu da je riječ o nacrtu Ugovora, koji treba da ratifikuju obje strane. Takođe, ponašanje Hrvatske u posljednje vrijeme pokazuje kako on ne mora da garantuje bilo šta.

Naime, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Hrvatske je nedavno donijelo „Pravilnik o određivanju javnih cesta“ po kojima se mora odvijati tranzitni saobraćaj, a koji će kako su upozorili iz BiH, nanijeti veliku štetu prevoznicima.

Pravilnikom su određene ceste po kojima se mora odvijati tranzitni saobraćaj teretnih vozila iznad 7,5 tona nosivosti i ukupne dužine do 14 metara gdje je propušteno utvrđivanje javnih puteva koje vode do i od pojedinačnih graničnih prelaza između BiH i Hrvatske.

Ti prelazi su definisani kao prelazi za međunarodni putni prevoz roba na osnovu Ugovora između BiH i Hrvatske, a u pitanju su Ivanica-Gornji Brgat, Velika Kladuša – Maljevac, Brčko – Gunja, Strmica – Strmica te Osoje – Vinjani Gornji.

Kako su ranije upozorili iz Spoljnotrgovinske komore BiH, na taj način je onemogućeno je korištenje tih graničnih prelaza za tranzit roba iz BiH kroz Republiku Hrvatsku.

Situacija je kulminirala prošle sedmice kada je kamionima na nekoliko prelaza bio zabranjen prolaz ali je ubrzo zatim i dozvoljen, nakon dogovora dvije strane da se do konačnog rješenja tranzit ne obustavlja.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts