Tražimo od „Comsara“ rokove za izgradnju TE Ugljevik 3
Đokić tvrdi da RS ne izbjegava isplatu odštete „Viaduktu“, ali da je sporno kome isplatiti
BANJALUKA – Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je kineska Eksim banka odobrila kredit za izgradnju hidroelektrane „Bistrica“ te da se trenutno otklanjaju posljednje nedoumice u ugovoru.
„U ovom trenutku taj ugovor se razmatra, postoje dvije primjedbe ili dva upita koja moramo razjasniti i mislim da će taj postupak biti vrlo brzo okončan“, rekao je Đokić za CAPITAL.
CAPITAL: Zbog čega Republika Srpska još nije platila 90 miliona KM slovenačkom „Viaduktu“ po arbitražnoj odluci?
ĐOKIĆ: Tužena strana je BiH i jedino ona može izvršavati takvu arbitražnu odluku. Republika Srpska ne može to raditi prije ili mimo BiH. U toku je postupak koji ide u prilog tome da se vidi na koji način se odnositi prema toj konačnoj arbitražnoj odluci i tu je uključeno i Pravobranilaštvo BiH. Postoji komunikacija između institucija RS i BiH u dijelu onih informacija koje treba ili možemo da damo u vezi sa ovim postupkom. U ovom trenutku ne mogu više da govorim jer ne želim na bilo kakav način da utičem na dalji tok i odnos prema toj odluci.
CAPITAL: Prijedlog Pravobranilaštva BiH je bio na sjednici Savjeta ministara, ali nije usvojen.
ĐOKIĆ: Zato što tu ima nekih pitanja koja treba da budu potpuno jasna, a to je prema kome se izvršava ta arbitražna odluka. Mi znamo ko treba da izvrši, ali ne znamo u korist koga treba da se izvrši. Imate tamo dva fizička lica koja su pokrenula arbitražu, a na kraju se pojavljuje neki fond koji je dao neke podatke o sebi koji su izvan evropskog prostora. To su otvorena pitanja, nismo sigurni kome treba da isplatimo. Ta pitanja treba prethodno da budu riješena na adekvatan način pa da se onda zna kakva je sudbina načina izvršavanja te obaveze.
CAPITAL: Okružni sud je prije nekoliko dana poništio dozvolu za gradnju HE „Dabar“. Kako to komentarišete?
ĐOKIĆ: Nije poništena dozvola za izgradnju hidroelektrane „Dabar“. Poništena je samo odluka koja se odnosi na jedan dio građevinskih radova na ovom projektu i to na dijelu tunela. Taj postupak će biti obnovljen. Već su zaduženi organi koji će to da rade i to će se ispraviti. Projekat neće biti zaustavljen zato što mi imamo građevinsku dozvolu koja je uredna.
CAPITAL: U kojoj fazi je izgradnja hidroelektrane „Bistrica“?
ĐOKIĆ: Mi smo 2019. godine potpisali ugovor sa kompanijom AVIC iz Kine i oni već drugu godinu rade na izgradnji hidroelektrane. Urađen je značajan dio radova. Tamo postoji oko devet kilometara dovodnih tunela, a izgrađeno je oko sedam kilometara. To su vrlo zahtjevni radovi. Do sada smo kao investitor, „Elektroprivreda RS“ odnosno „Hidroelektrane na Drini“ obezbijedili i već je plaćeno oko 30 miliona evra direktno za izvođenje radova i Kinezi su pri kraju te faze.
CAPITAL: Zbog čega još nije obezbijeđen kredit za taj projekat?
ĐOKIĆ: U toku je postupak zaključenja ugovora sa kineskom Eksim bankom po kreditu za preostali dio radova, negdje oko 70 miliona evra. Imamo obavještenje iz Eksim banke da su odobrili kredit, a predložili su i ugovor. U ovom trenutku taj ugovor se razmatra, postoje dvije primjedbe ili dva upita koja moramo razjasniti i mislim da će taj postupak biti vrlo brzo okončan. Ugovor je vrlo sličan onom koji je zaključen za HE „Dabar“ jer je ista banka kreditor, a i hidroenergetski projekat je u pitanju i investitor je Republika Srpska, odnosno njena „Elektroprivreda“ i zavisna preduzeća, tako da je sada mnogo jednostavniji postupak zaključenja ugovora nego što je bio za HE „Dabar“.
CAPITAL: Postoji nezadovoljstvo radnika RiTE Ugljevik zbog koncesije koja je data firmi „Comsar“. Hoće li Vlada odobriti „Comsaru“ ekspolataciju uglja bez izgradnje termoelektrane?
ĐOKIĆ: Postoji koncesioni ugovor koji je zaključen svojevremeno sa kompanijom „Comsar“ da izgradi termoelektranu Ugljevik 3. Postoji koncesioni ugovor za eksploataciju uglja na lokalitetu Ugljevika u dijelu rudarskog bazena Istok i to je ono što je u ovom trenutku aktuelno. Oni su podnijeli zahtjev za eksploataciju i on se trenutno razmatra u okviru Vlade. Mi tražimo da se definiše i dinamika izgradnje termoelektrane, ali od njih još nismo dobili odgovor o tome.
CAPITAL: Marina Ljubojević
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakav plan da comsar kopa ugalj od termeolektrane i da isti ugalj prodaje termoelektrani.
Pljacka i drzave i malih akcionara.
Pa bato to ti je Londonska skola.. 😉
Ovaj kepec je vlasnik nekoliko mini hidrocentrala.
Mora da je bio zaheban nekada davno kad je bio milicioner pozornik. Samo takvi mogu završiti fakultet u Londonu, a da ne znaju engleski.
Nije vlasnik Miljacke samo se slikao sa direktorom elektrodistribucije. Lokalni direktor je vlasnik te minihidroelektrane.
Đokic je preuzeo koncesiju za neku veliku solarnu elektranu u Novom gradu.