SARAJEVO, U Rafineriju nafte u Brodu trebalo bi da do 2015. godine bude uloženo blizu 530 miliona evra – tvrdi zamjenik direktora ”Optima grupe” Slavko Šćepanović.
Šćepanović ističe da je glavni cilj ove komapnije završetak i modernizacija svih kapaciteta proizvodnje Rafinerije nafte u Brodu i puštanje u rad nove linije kako bi bio postignut kapacitet prerade nafte od tri miliona tona godišnje.
“Želimo i postići da svi naši proizvodi budu u skladu sa najstrožijim zahtjevima koji se tiču ekologije, kako bismo mogli da plasiramo proizvode u cijelom svijetu. Želimo da održimo i kvalitet proizvoda koje ima Rafinerija ulja Modriča” – kaže Šćepanović za današnji “Dnevni avaz”.
Prema njegovim riječima, potpuni kvalitet proizvoda u Rafineriji nafte trebalo bi da bude dostignut 2013. godine, dok bi u naredne dvije godine investicije vrijedne skoro 200 miliona evra išle u razvoj maloprodaje.
On upozorava da BiH nema puni reciprocitet prema drugim državama kada je riječ o izvozu i uvozu goriva, tako da je sada situaciju da neke zemlje izvoze gorivo u BiH, a takva ista goriva ne mogu da prodaju u svojoj državi.
Šćepanović navodi da Hrvatska u BiH izvozi gorivo određenog kvaliteta, a isti takav kvalitet ne može se izvoziti iz BiH u Hrvatsku.
On tvrdi da je slična situacija i sa Srbijom, gdje postoji zabrana uvoza goriva koje nema standard “euro 5”.
Navodeći da ”Optima grupa” trenutno ima samo jednu benzinsku pumpu u Federaciji BiH, Šćepanović dodaje da se želi ojačati pozicija u tom entitetu, ali i u zemljama regiona, “čime ćemo se još više približiti domaćim i potrošaćima u državama regina”.
Potrošnja naftnih derivata iz jedine rafinerije nafte u BiH prošle je godine povećana za 20 odsto, što je, prema Šćepanovićevim riječima, odličan rtezultat, jer se, osim potrošnje domaćeg proizvoda, znatno smanjuje spoljnotrgovinski deficit BiH.
Lani je na tržišta Austrije, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore plasirano skoro 250 000 tona, dok je na domaće otišlo 650 000 tona naftnih derivata.
Šćepanović navodi da ”Optima grupa” sarađuje sa skoro svim velikim distributerima naftnih derivata u BiH koji kupuju dizel gorivo, dok je mali problem sa benzinima, koji još ne zadovoljavaju sve potrebne standarde kada je u pitanju zaštita okoline.
“Olova u benzinu imamo čak i manje od propisane količine, dok benzena imamo više i na osnovu toga stvorena je fama da gorivo nije kvalitetno, što nije tačno” – ističe Šćepanović.
Komentariši