BANJALUKA, Čelnici Saveza sindikata RS i Granskog sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti izrazili su zaprepaštenje odlukom predsjednika Sindikata Urbanističkog zavoda RS Slaviše Lukića da prihvati funkciju vršioca dužnosti direktora tog preduzeća.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, potez Lukića da prije dva dana predvodi protest radnika Urbanističkog zavoda zbog otkaza koji su podijeljeni petini zaposlenih, a nekoliko časova kasnije zasjedne u direktorsku fotelju, naziva presedanom.
“Od kada sam na čelu Saveza sindikata, tako nešto se nije desilo i to sigurno ne služi na čast Sindikatu kao organizaciji. Moralno je neobjašnjivo da do podne vodite radnike u protestnu šetnju, a poslije podne prihvatite poziciju direktora u istom preduzeću”, istakla je Mišićeva.
Ona je rekla da Lukić svoj potez može “oprati” isključivo ukoliko u najskorijem vremenu poništi otkaze koje je bivši direktor Zavoda Borislav Bijelić podijelio za 21 radnika preduzeća, te isplati zaostale plate i doprinose.
Mile Ribić, predsjednik Sindikata radnika u građevinarstvu i stambeno-komunalnim djelatnostima RS, odluku Lukića ocjenjuje “vrlo neuobičajenom i nezgodnom”.
“Zatečen sam, iako su neki odranije primijetili da Lukić nije imao oštar stav prema poslodavcu, srazmjeran situaciji u kojoj su se našli radnici Urbanističkog zavoda. Zahtjevi su stalno bili više usmjereni prema Vladi RS da otkupi akcije Zavoda nego prema vlasniku preduzeća”, istakao je Ribić.
Lukić, pak, ne vidi ništa neobično u tome što je nedugo poslije protestne šetnje zbog podijeljenih otkaza u firmi, prihvatio ponudu najvećeg akcionara preduzeća Jovana Vidovića i Upravnog odbora Urbanističkog zavoda da postane direktor.
Rokada iz stolice prvog sindikalca u fotelju čelnika Uprave Zavoda, prema njegovim riječima, desila se “sasvim slučajno”, nakon što je Upravni odbor prihvatio ostavku Bijelića. On napominje da je prije prihvatanja direktorske pozicije, koju će zvanično preuzeti nakon sudske registracije, dao ostavku na funkciji predsjednika Sindikata Urbanističkog zavoda. Tvrdi da će sa nove pozicije daleko bolje raditi na ispunjavanju zahtjeva radnika Zavoda, ali nije mogao obećati da će poništiti podijeljene otkaze.
“Narednih dana ću razgovarati sa većinskim vlasnikom da vidimo kakve su mogućnosti u tom pravcu. Uradiću sve da budu poništena rješanja o otkazima, ali je sve uzaludno ukoliko Vlada RS ne ispuni obećanje o kupovini akcija Zavoda. Ako firma ostane u privatnom vlasništvu, nećemo se moći izboriti sa konkurencijom i otkazi su neminovni”, istakao je Lukić.
On je obećao da će radnicima Zavoda do 10. marta isplatiti jednu od pet zaostalih plata, dok će ostale, kaže, zavisiti od daljeg priliva sredstava.
U Republičkom sindikatu kažu da od Lukića, sada kao direktora preduzeća, zahtijevaju da pod hitno stavi van snage uručene otkaze.
“Mi tražimo zaštitu prava radnika, bez obzira da li će Zavod preći u državno vlasništvo ili ostati u privatnim rukama”, istakla je Mišićeva.
Urbanistički zavod RS, ustanova od republičkog javnog značaja, ušao je u privatizaciju 2002. godine, dok je većinski u privatne ruke prešao godinu kasnije, nakon izvršene dokapitalizacije od strane Vidovića. Nezavisne novine
Komentariši