BEOGRAD, Strani investitori i ekonomski zvaničnici ocjenili su, u prvim reagovanjima na rezultate parlamentarnih izbora u Srbiji proteklog vikenda, da je investiciona klima u Srbiji povoljna, a ekonomske perspektive Srbije – dobre.
Direktor kancelarije Italijanskog instituta za spoljnu trgovinu u Beogradu Fabio Korsi je uvjeren da će nova srpska vlada zadržati kurs reformi i obnove započete prije osam godina, ocjenjujući da je ekonomska klima u zemlji dobra.
“Veliki projekti koji su započeti, ili koji treba u narednom periodu da postanu operativni, pogotovo u infrastrukturnim sektorima i energetici, svakako će otvoriti nove mogućnosti saradnje s italijanskim firmama”, ocjenio je Korsi.
On je ukazao da stabilno prisustvo velikih italijanskih preduzeća u Srbiji, prije svega u sektorima bankarstva i osiguranja, a u narednom periodu i Fijata, predstavlja snažan podsticaj i za druge italijanske firme i daje odličnu osnovu za dalje investicije.
Ataše za poljoprivredu ambasade SAD u Beogradu Hasan Ahmed je prilikom posjete 75. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu izrazio uvjerenje da Srbija ulazi u miran politički period i da će veoma brzo postati lider privrednog razvoja i centar ekonomske moći na Balkanu.
Ahmed je rekao da su Beograd i Srbija oduvek bili centralni dio Balkana, naglašavajući da je politička stabilnost ključni faktor za privrednike i investitore.
Potpredsjednik Izvršnog odobra Erste banke a.d. Slavko Carić izjavio je da je ta finansijska organizacija zaintresovana za ekonomsko-političku stabilnost Srbije, kao i njenu usmjerenost na što tješnje veze s Evropskom unijom.
Carić je precizirao da bi najbolje bilo ukoliko nova srpska vlada osigura, u narednom četvorogodišnjem periodu, stabilne uslove za rad banaka u drugih privrednih organizacija i održi proevropski ekonomsko-politički kurs.
“Mi smo prošle godine imali spektakularan rast poslovanja na srpskom tržištu”, rekao je Carić i dodao da Erste banka u Srbiji raspolaže finansijskim potencijalima i za preuzimanje drugih organizacija iz branše, ukoliko to bude u bančinom poslovnom interesu.
Predsjednik Upravnog odbora preduzeća ‘Sunoko’ Timo Miler izjavio je da su stabilni uslovi privređivanja najvažniji za uspješno poslovanje te kompanije u Srbiji.
Miler je izrazio zadovoljstvo rezultatima poslovanja u prethodne dvije godine u Srbiji gde je njegova kompanija, kako je predočio, investirala više od 28 miliona evra.
On je najavio da će ove godine “Sunoko” u Srbiji investirati još četiri miliona evra, a u narednim godinama planira dalju modernizaciju svoje četiri fabrike šećera u zemlji.
Prema riječima direktora korporativnih i regulatornih poslova “Denjub fud grupe” (Danube Food Group) Radeta Pribićevića, dalji rast i osvajanje novih proizvoda glavni su ciljevi te grupacije za 2008. godinu.
“Denjub fud grupa” u svom sastavu ima i kompanije “Knjaz Miloš”, “Imlek” i “Bambi”.
Još jedna prehrambena kompanija – “Carnex”, čiji je većinski vlasnik “Ashmore Investments”, uložiće u naredne tri godine 60 miliona evra u proširenje i poboljšanje kapaciteta.
Kako je saopšteno iz “Carnexa”, planira se veliko proširenje postojećih proizvodnih pogona, a naročita pažnja biće posvećena primeni projekata za očuvanje životne sredine, pre svega za prečišćavanje otpadnih voda.
Ova investicija će omogućiti “Carnexu” da uveća ukupnu proizvodnju i plasira svoje proizvode na tržišta Rusije, Japana, Kine i Evropske unije, izjavio je generalni direktor kompanije Hju Mekrejnolds.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši