Dobri srpsko-kineski odnosi biće dodatno unaprijeđeni

saradnjaBEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbija i Kina imaju veoma dobre političke odnose, koje će unapređivati, te istakao da obje zemlje teže da vode nezavisnu, politiku mira, te da ne ugrožavaju bilo čiji teritorijalni integritet i saglasne su o ključnim političkim pitanjima.

Vučić je, poslije sastanka sa kineskim premijerom Li Kećijangom, zahvalio na donaciji Kine od 35 miliona juana /oko 4,5 miliona evra/, koji će biti iskorišteni i za vraćanje određenih kamata, kao i što je Srbija sa kineskom Eksim bankom sklopila još povoljniji sporazum za izgradnju druge faze Termoelektrane Kostolac B.

On je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je dogovoreno formiranje radnih grupa sa Mađarskom i Makedonijom, ali i Grčkom, te da će se do 20. januara izaći pred Kinu s prijedlozima o načinu finasiranja za svaku zemlju za projekat pruge Budimpešta – Beograd i Beograd – Skoplje i dalje prema Atini i Pireju.

Vučić je naveo da je tokom kineskog samita razgovarano o mnogim pitanjima, od razmjene najsavremnijih tehnologija do termoelektrane, ali i izvoza jagnjećeg mesa u Kinu, te dodao da postoje značajne mogućnosti za snažniji izvoz srpskih roba na kinesko tržište, kao što je kineska roba uvijek dobrodošla u Srbiju.

“Zahvalan sam kineskom premijeru što je pokazao veliko poštovanje prema Srbiji i to će Srbija znati da uzvrati, zato što poštuje politiku i evropski put Srbije i tretira našu zemlju onako kako bi voljeli da nas svi tretiraju kao samostalnu, slobodnu, nezavisnu zemlju. To Srbija veoma visoko cijeni i poštuje”, rekao je Vučić.

Na pitanje kineskih novinara za Vučića po čemu će Kina prepoznavati sada Srbiju, osim po Valteru i Novaku Đokoviću, premijer Srbije je naglasio da želi da je prepoznaju kao pouzdanog, ozbiljnog partnera, slobodnu zemlju koja sama donosi svoje odluke i koja sa Kinom učvršćuje ne samo političke, nego i ekonomske i sve druge odnose i u koju Kina želi da investira.

Pročitaj više:  Neophodna cjelovita reforma komunalnih preduzeća u Srbiji

On je napomenuo da su kineske kompanije pokazale interesovanje za privatizaciju 18 srpskih preduzeća.

Kineski premijer Li Kećijang istakao je da je sa Vučićem postigao širok konsenzus i da mu je bilo veliko zadovljstvo da posjeti Srbiju, te prenio lijepe želje i veliki pozdrav Vlade i naroda Kine narodu Srbije.

On je podsjetio da postoji tradicionalno prijateljstvo Kine i Srbije i da se dvije zemlje zalažu za međusobno poštovanje, te dodao da je postignut konsenzus o očuvanju svjetskog mira i razvoja.

“Dijelimo isto mišljenje o principima za očuvanje sistema uspostavljenog poslije Drugog svjetskog rata, kojima se poštuje suverenitet, integritet i nezavisnost svake zemlje. Kina podržava evropske integracije Srbije”, rekao je Li, navodeći da je dogovoreno unapređenje praktične saradnje dvije zemlje i veliki projekti.

Li je napomenuo da će sutra sa Vučićem prisutvovati otvaranju mosta Zemun-Borča, što je simbol saradnje Kine i Srbije, čime se otvara nova stranica saradnje dvije zemlje.

“Postoji čvrsto prijateljstva naša dva naroda i spremni smo da unapređujemo saradnju u obrazovanju, kulturi, turizmu, zdravstvu i drugim oblastima. Od sljedeće godine kineska Vlada će udvostručiti stipendije za srpske studente u Kini”, poručio je Li.

Odgovarajući na pitanje srpskih novinara, kineski premijer Li je rekao da će pruga Budimpešta – Begrad biti izgrađena za dvije godine i da će brzina vozova biti povećana sa 40 na 200 kilometara na čas.

Li je istakao da je Srbija na važnom položaju na ovoj željezničkoj liniji, što će povećati i zaposlenost lokalnog stanovništva, a olakšaće i poboljšati trgovinsku razmjenu Kine i Evrope. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts