TREBINJE, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Hercegovina jedan od sastavnih, nedjeljivih i neotuđivih dijelova Srpske, koji Vlada u posljednjih sedam godina nikada nije diskriminisala.
“Vlada Srpske ni u kom segmentu, od kada je vodi SNSD, nije činila štetu Hercegovini, već je u nju uloženo mnogo više novca nego u druge krajeve Srpske”, rekao je Dodik novinarima u Trebinju, ističući da je Hercegovina prioritet vlasti Republike Srpske.
On je napomenuo da je u ovaj dio Srpske, koji je prije nekoliko godina bio komunikacijski zatvoren, iz Razvojnog programa u različite projekte uloženo 92,5 miliona KM, uz kreditne podrške posredstvom Investiciono-razvojne banke Srpske.
Dodik je naveo da mnoge bitne odluke republičke vlasti u prethodnim godinama pokazuju da se o Hercegovini vodilo računa, podsjećajući da je donesena odluka i da sjedište “Elektroprivrede Republike Srpske” bude u Trebinju.
Predsjednik je podsjetio i da se Hercegovina komunikacijski otvorila, napominjući da je areodrom dugoročni projekat i da se od njega neće odustati, bez obzira što se neki cinično odnose prema tom pitanju.
“U Hercegovini se realizuje nekoliko važnih projekata, kao što je put preko prevoja Čemerno, koji treba da bude završen krajem juna, te projekti vezani za energetiku”, naglasio je Dodik, nazivajući spekulacijama tvrdnje da Vlada Srpske želi da proda bilo koji energetski objekat.
On je naveo i da su takve tvrdnje pokušaj kupovanja političkih poena i ponovio da Vlada Srpske nema plan da prodaje bilo šta u preduzeću “Elektroprivreda”, u kome je uspjela da obezbijedi pozitivno poslovanje, a koje je bilo u gubicima sve do 2007. godine.
Govoreći o stečaju u “Novoteksu”, predsjednik Republike je istakao da nije tačno da je Vlada Srpske “pustila” tu firmu u stečaj, već da je preduzeće kumuliralo dugove i postalo prva firma po visini duga u Republici Srpskoj.
“Jedina logična stvar je bila da se ponudi da se izvrši tranfer dugova u akcije i da Republika postane vlasnik, što tadašnji vlasnici nisu dali, a sada se šepure po opštini i šalju poruke kako nešto nije dobro”, rekao je Dodik i ponovio da je odluka o stečaju motivisana ogromnim dugom, kao i željom da se taj dug “očisti” i da se stvore uslovi za novi početak i zapošljavanje bez opterećenja.
Predsjednik je istakao da će i Trebinje u narednim mjesecima dobiti više stotina radnih mjesta u tekstilnoj industriji, kao što je taj proces danas započeo u Bileći.
Dodik je rekao da vlasti Srpske nisu krive što Trebinje nema autobusku stanicu, jer je nju neko prodao prije 2006. godine, kada on nije bio na vlasti.
“Taj problem je u nadležnost lokalne vlasti, a ne u mojoj, niti u nadležnosti predsjednika Vlade Srpske”, napomenuo je Dodik i dodao da to ne govori zato što nije zainteresovan da se riješi to pitanje već zbog toga što svi treba da rade svoj posao i ono za šta su zaduženi.
On je današnji sastanak sa načelnicima istočnohercegovačkih opština ocijenio kao korektan i koristan, ističući da su “neke stvari razjašnjene”.
“Nema razloga da se povisuje ton”, istakao je Dodik.
On je podsjetio da vlasti Srpske veoma efikasno obezbjeđuju funkcionisanje obrazovanja, zdravstva, policije, kao i drugih oblasti.
“Jasno je da moramo da popravimo standard u školama, da omogućimo i damo podršku u okviru zakona i Ustava da se u Trebinju formiraju visokoškolske ustanove, jer želimo da ovaj grad održavamo mirnim, a Hercegovinu stabilnim područjem”, rekao je Dodik, napominjući da je bilo veoma teško od Trebinja napraviti stabilno i sigurno mjesto za život.
Dodik je istakao da ne smatra nelegitimnim formiranje Saveza opština istočne Hercegovine, te da uvažava i poštuje svakoga ko je na demokratski način na izborima dobio mandat.
Predsjednik Republike Srpske organizovao je sastanak u Trebinju o temi “Stanje u hercegovačkoj regiji i opštinama Bileća, Trebinje, Nevesinje, Gacko, Ljubinje, Berkovići i Istočni Mostar, koordinacija rada republičkih institucija i javnih preduzeća u hercegovačkoj regiji, kao i koordinacija rada lokalnih struktura”.
Sastanku su prisustvovali i premijer Srpske Željka Cvijanović, ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija, ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević, te poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz Hercegovine, direktor “Elektroprivrede Republike Srpske”, te direktori institucija i preduzeća hercegovačke regije od republičkog značaja. Srna
Komentariši