SARAJEVO, Sve članice zone slobodne trgovine CEFTA prihvatile su na CEFTA sedmici, koja je od 9. do 12. novembra održana u Beogradu, inicijativu BiH da necarinske barijere u trgovini budu rješavane biletaralnim sporazumima zemalja o međusobnom priznavanju izvještaja akreditovanih tijela.
“Zaključak svih sesija tokom CEFTA sedmice bio je da idemo na bilateralne sporazume, jer je to mnogo brži i efikasniji način od sklapanja multilateralnog sporazuma do kojeg je komplikovano doći”, kaže Igor Gavran, projekt-menadžer Spoljnotrgovinske komore BiH.
Napominje da je Sekretarijet CEFTA u Briselu registrovao da je najviše necarinskih barijera napravljeno izvoznicima u BiH, ali smo istovremeno i zemlja koja ih je najviše riješila.
“Uglavnom smo riješili one barijere na koje smo uveli kontramjere, kao što je slučaj s izvozom u Hrvatsku ribe, jaja, mlijeka… Međutim, još je ostao veliki broj barijera koje opterećuju naše izvoznike, a stalno se pojavljuju nove”, ističe Gavran i dodaje da se barijere najvećim dijelom odnose na prehrambene proizvode i kontrole iz oblasti fitosanitarne zaštite.
Primjer bilateralnog rješavanja problema u trgovini unutar CEFTA jeste Sporazum o uzajamnom priznavanju izvještaja akreditovanih tijela, koji su BiH i Srbija parafirale prije četiri mjeseca, ali, nažalost, još nisu potpisale. Razgovori o zaključenju sličnog sporazuma, dodaje Gavran, naša zemlja vodi s Hrvatskom, koja u ovoj kao i u ostalim aktivnostima u okviru CEFTA učestvuje, ali nije previše zainteresovana za dogovore, jer se nada skorom ulasku u EU.
Bilateralnim sporazumima Srbija i Crna Gora nedavno su riješile problem izvoza crnogorskog vina, koji je nailazio na barijere, ali se sada, potpisivanjem protokola dvije zemlje, obavlja nesmetano bez nepotrebnih uzorkovanja.
Na CEFTA sedmici velika pažnja posvećena je i liberalizaciji usluga, a za što je posebno zainteresovana Srbija, koja smatra da u tom sektoru ima šta da ponudi.
“Mi u BiH smo u nekim segmentima usluga u zaostatku. Tako, na primjer, nismo reformisali penzioni sistem i nemamo penzione fondove. Stoga je razumljiv stav naših pregovarača da se sa liberalizacijom usluga, poput onih iz oblasti osiguranja, sačeka”, kaže Gavran.
CEFTA sporazum predviđa međusobnu liberalizaciju trgovine industrijskim i poljoprivrednim proizvodima, dok se liberalizacija usluga sugeriše postepeno, uz dogovor članica. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši