BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić ističe da će procenat angažovanja domaćih preduzeća u izgradnji dionice autoputa Banjaluka – Doboj biti veći od predugovorom predviđenih 45 odsto i da će domaće firme u naredne tri godine zaraditi između 300 i 400 miliona evra.
“Kineska kompanija `Čajna roud end bridž` spremna je da angažuje domaće proizvođače, jer se uvjerila u njihov kvalitet. Imala je sastanke sa svim preduzećima iz Srpske i siguran sam da će s njima ostvariti jako uspješnu saradnju na izgradnji ove dionice autoputa“, rekao je Džombić Srni.
Podsjećajući da je predračunska vrijednost projekta nešto veća od 400 miliona evra, Džombić je naveo da i pomenutih 45 odsto znači skoro 200 miliona evra prihoda domaćim firmama.
“Uvjeren sam da će taj procenat biti i veći i da će u naredne tri godine, koliko će trajati izgradnja, naše firme prihodovati između 300 i 400 miliona evra. To bi značilo osposobljavanje tih firmi, čuvanje radnih mjesta, otvaranje novih, kao i korist i za njihove kooperantne, a ima ih mnogo”, napomenuo je Džombić.
On je rekao da će Srpska, kada sklopi konačan ugovor, dobiti garancije kineske kompanije da će posao biti izveden u roku od tri godine, odnosno do 2014.
Potpisivanje predugovora predstavlja prvi korak u finalizaciji ovog projekta i preduslov je za početak procedure kod Kineske izvozne banke, koja ovaj posao kreditno prati.
Džombić je istakao da je riječ o kreditu na rok od 15 godina sa grejs periodom od tri godine, koliko je neophodno za izvođenje radova, uz kamatnu stopu između četiri i pet odsto na godišnjem nivou.
Na pitanje Srne da li će kredit značiti novo veliko zaduženje Srpske, Džombić je rekao da nije riječ o trenutnom zaduženju, već će se novac sukcesivno povlačiti, u skladu sa dinamikom radova.
On je naveo da Srpska godišnje sa kamatama otplati oko 200 miliona KM unutrašnjeg i spoljnog duga, što znači da će u naredne tri do četiri godine biti otplaćeno najmanje 500 do 600 miliona, bez kamata.
Govoreći o konstrukciji autoputa, Džombić je objasnio da analize naplate prihoda na autoputu i akciza od 10 feninga, koja se dobija od maloprodajne cijene litre goriva na nivou BiH, koje su rađene u “Autoputevima Srpske“, ministarstvima saobraćaja i veza i finansija, ukazuju da će to biti sasvim dovoljno da se otplaćuje ovo kreditno zaduženje.
“Možda će prvih godina trebati neko učešće budžeta, ali ne tako značajno. U kasnijem periodu očekujemo i višak prihoda. Dakle, analize su pokazale da se radi o isplativoj dionici“, zaključio je Džombić, ocijenivši da se zato ne treba bojati dodatnog zaduženja.
Trenutno zaduženje Republike Srpske je između 42 i 43 odsto u odnosu na bruto društveni proizvod , što je oko 3,5 milijardi KM, od čega na spoljni dug otpada oko dvije milijarde – navodi premijer.
On je istakao da kineska kompanija ima veliko iskustvo, visoku tehnologiju, da je radila na velikim infrastrukturnim projektima u Kini i oko 60 zemalja svijeta, te da ima ogromne godišnje prihode.
Prema njegovim riječima, u 2010. godini taj prihod iznosio oko 10 milijardi dolara, a prihod korporacije kojoj pripada 40 milijardi.
“Radi se sigurno o jednoj respektabilnoj kompaniji koja ima iskustvo, znanje i mogućnost da izvede i najzahtjevnije infrastrukturne radove tako i ovu dionicu od 72 kilometra”, naglasio je Džombić.
On je pojasnio da će dio radova i geološka istraživanja početi već u narednih nekoliko mjeseci, a oni suštinski infrastrukturni u martu naredne godine.
Prema njegovim riječima, ovim ugovorom dobijena je finasijska konstrukcija za čitavu dionicu autoputa, što daje sigurnost za završetak radova u roku.
„Najskuplja je investicija ona koja dugo traje, a mi ćemo sa ovom finansijskom konstrukcijom početi obezbjeđivati prihode na ovoj dionici i biti sposobni da vraćamo kredit Kineske izvozne banke” – istakao je premijer Srpske.
Džombić je napomenuo da će predugovor stupiti na snagu kada ga odobri Vlada Srpske, zaključivanjem ugovora o kreditu između Vlade i Kineske EXIM banke i davanjem saglasnosti Narodne skupštine Srpske na kreditno zaduženje Srpske.
Komentariši