BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Zoran Tegeltija rekao je danas da su Vlada i sve institucije Srpske uradile dosta na afirmaciji i razvoju tržišta kapitala, a hartije od vrijednosti koje je emitovala Srpska bile su značajni instrument u trgovanju na Banjalučkoj berzi.
Tegeltija je rekao da će biti nastavljen razvoj tržišta kapitala, posebno u dijelu koji se tiče državnih obveznica, kao i kratkoročnih hartija – trezorskih zapisa.
“Nastavićemo sve neophodne pripreme koje se tiču razvoja za dugoročne obveznice, ali i pomagati lokalnim zajednicama u njihovim nastojanjima da naprave svoje finansije emisijom njihovih obveznica”, rekao je Tegeltija novinarima tokom Šeste međunarodne konferencije Banjalučke berze.
Govoreći o Banjalučkoj berzi, Tegeltija je istakao da će se raditi na daljem zakonskom usaglašavanju razvoja sa novim trendovima na tržištu kapitala. On je dodao da Vlada insistira na razvoju korporativnog upravljanja, i to putem zakonskih rješenja, ali da će proći još vremena dok ne poraste svijest o značaju korporativnog upravljanja u Srpskoj.
O instrumentima na tržištu Banjalučke berze, ministar finansija RS je rekao da su među njima i prve značajnije emisije obveznica koje su se ticale stare devizne štednje, ratne štete i dugovanja prema dobavljačima koje je imala Srpska.
Tegeltija je podsjetio da je Portugal emitovao trezorske zapise i dobio kamatnu stupu od četiri odsto, da je Srpska u svojoj emisiji trezorskih zapisa dobila ponudu za kamatnu stopu od 2,4 odsto, a Njemačka emituje svoje trezorske zapise po stopi od 1,2 odsto, što je jasna poruka investitora koliko vjeruju u javne finansije Srpske.
“Ono što možemo obećati jesu stabilni uslovi rada, stabilna zakonska rješenja koja se tiču uređenja finansijskog tržišta. Republika Srpska neće stvarati finansijsku nestabilnost i nelikvidnost na tržištu kapitala i Vlada će uraditi sve što je potrebno u njenoj ingerenciji”, rekao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, za 100 dana rada Vlade Ministarstvo finansija izmijenilo je tri zakona radi otklanjanja poslovnih barijera, i to zakone o javnom-privatnom partnerstvu, o poreskom postupku i o računovodstvu i reviziji.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić rekao je da je za deset godina postojanja berze prometovano više od 2,3 milijardi KM u 750 000 transakcija i da je tokom tog vremena bilo dosta međunarodnih investicija.
On je naveo da je učešće stranaca u prometu na Banjalučkoj berzi iznosilo u prosjeku 39 odsto na kupovnoj, odnosno 30 odsto na prodajnoj strani, što znači da su strani investitori “ostavili” na ovoj berzi u neto iznosu oko 215 miliona KM.
Božić je naveo da se stalno uvećao broj instrumenata na Banjalučkoj berzi, podsjetivši da je na prvoj aukciji bilo samo 20 akcija, a da je sada na ovoj berzi registrovano više od 800 finansijskih instrumenata.
On je istakao da pokazatelji o prometu i povećanju broja instrumenata govore o stabilizaciji finansijskog tržišta.
Robert Žminja iz slovenačkog društva “KPD” rekao je da to društvo investira već duže vrijeme na Banjalučkoj berzi, dodajući da im se “od početka sviđa to tržište”, da je transparentno i vrlo prespektivno, kao i da su investitorima dostupni mnogi za njih značajni podaci.
Komentariši