BEČ, Bivši šef grčke diplomatije Dimitris Drucas kaže za bečki “Prese” da se zalaže za promjene u programu pomoći EU kako bi se patnja stotine hiljada Grcka okončala.
Drucas je dodao da ne smatra potrebnim otpis duga.
On je precizirao da nije samo legitimno, već da se podrazumijeva da svaka nova grčka vlada ima pravo da nastupi prema partnerima EU sa zahtjevom za novim pregovorima, jer je dosadašnji recept Grčku uveo u duboku socijalnu krizu.
Istovremeno je naglasio da je za njega van svake sumnje da će se Grčka, kao svaka zemlja članice EU, pridržavati međunarodnih dogovora.
Na konstataciju da je nova vlada, odmah na početku mandata, prekršila sporazume sa poveriocima, Drucas je ukazao da se još uvijek radi samo o najavama, i da vlada do sada ništa od toga nije primjenila.
“Radi se o tome da nova grčka vlada želi da nađe novi pristup dogovorima sa partnerima EU. Potrebno je prihvatiti postojeće finansijske okvire između Grčke i EU, ali unutar tih okvira trebalo bi povući one dijelove koji grčkom stanovništvu donose socijalna uskraćivanja”, objasnio je Drucas.
Nekadašnji šef diplomatije je uvjeren da “tamo gdje postoji politička volja, ima i puta, i ističe da treba imati strpljenja sa novim premijerom Aleksisom Ciprasom, jer je tek tri nedjelje na vlasti i odmah ‘bačen u duboku vodu'”.
On je priznao da kurs štednje nije bio tako pogrešan, jer je zemlja makroekonomski na boljem putu, ali upozorava da se ne smije zaboraviti da iza brojki stoji stotine hiljada ljudi koji pate u Grčkoj.
Drucas ističe da je visoka zaduženost Grčke srednjeročno pravi problem, i da treba nešto učiniti kako bi se smanio dug, jer će u suprotnom izostati investitori.
Na pitanje da li u prošlosti nije bilo moguće snažnije smanjiti troškove za vojsku, on je objasnio da Grčka zbog svog geopolitičkog položaja mora raspolagati djelotvornom odbranom i ima potrebe za vojnim izdacima, ali da se mora okončati korupcija u poslovima sa naoružanjem.
Istovremeno je izrazio nadu da će Cipras ostvariti najavljenu borbu protiv korupcije, oligarha i utaje poreza, jer bi to bila najvažnija reforma.
“Do sada to nije uspjevala jer je politički sistem od pada vojne diktature 1974. bio izgrađen na kriminalnom trouglu politike, oligarha i medija. Previše protagonista je bilo umreženo u tome”, uvjeren je Drucas.
Nekadašnji član vlade kritikovao je njemačku kancelarku rekavši da je želio da je ona vladi Georgea Papandreua pružila podršku koju je kasnije pružala vladi Antonisa Samarasa.
“Očigledno su unutrašnjepolitička razmišljanja i ispravna partijska knjižica imali snažnu ulogu”, kazao je Drucas dodajući da Merkelova nije trebalo da insistira na tako striktnim uslovima.
“Vlada premijera Papandreua je morala da preduzme mjere koje su veoma brzo pogodile srednje i niže slojeve u Grčkoj. Populistička opozicija, Cipras i Samaras su potom imali laku igru. Zelio bih da je Merkelova sa svojim partijskim drugom, tadašnjim šefom opozicije Samarasom, razgovarala ozbiljnije, kako bi podržao reforme”, zaključio je Drucas. Tanjug
Komentariši