BANJALUKA , Drvno-industrijski sektor u Republici Srpskoj spada u jednu od rijetkih privrednih oblasti u kojima je ostvaruju suficit u robnoj razmjeni sa inostranstvom, rekao je pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja Republike Srpske Rade Rodić.
Prema podacima republičkog Zavoda za statistiku, ukupna proizvodnja šumskih sorimenata za period od januara do maja ove godina je 749.729 kubnih metara, što je za 6,3 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Ukupna prodaja šumskih sortimenata u prvih pet mjeseci ove godine bila je 672.645 kubnih metara i veća je za 7,5 odsto u odnosu na isti period lani.
– U RS samo u pet gradova nisu podignuta drvno-industrijska preduzeća. Imajući u vidu da je ovaj sektor radno intenzivan, prema podacima APIFA – a u njemu je zaposleno oko 10.000 radnika – istakao je Rodić.
Dodao je da svoju proizvodnju preduzeća iz ove oblasti zasnivaju na domaćoj sirovini, odnosno trupcima.
– Kada je riječ o vlasničkoj strukturi, u sektoru drvne industrije jednu grupu “starih” preduzeća čine ona u kojima je Republika Srpska većinski vlasnik 65 odsto kapitala, dok u drugu grupu “starih” preduzeća spadaju ona u kojima je RS vlasnik oko 30 odsto kapitala – naveo je Rodić.
Zajednička karakteristika ovih preduzeća, dodao je Rodić, ogledala se kroz programe visoke cjenovne vrijednosti, velikim učešćem u izvozu i velikim brojem zaposlenih.
– Treću grupu čine “nova” privatna preduzeća kojih trenutno ima 456. Pomenuta preduzeća su prepoznatljiva po programima niske cjenovne vrijednosti pilanskih sortimenata, izvoze ih i zapošljavaju mali broj radnika – naveo je Rodić.
U sektoru drvne industrije, istakao je Rodić, bilo je sedam strateških preduzeća u kojima je proces privatizacije bio neuspješan.
Riječ je o preduzećima “Manjača” iz Mrkonjić Grada, “Vrbas” iz Banje Luke, “Borja” iz Teslića, “Inga” Gradiška, “Podgradci” Gornji Podgradci, “Lignošper” iz Novog Grada i “Kozara” iz Kozarske Dubice.
– Kroz stečaj prodata su preduzeća “Vrbas”, “Podgradci” i “Lignošper”, a novi vlasnik “Vrbasa” i “Podgradaca” preuzeo je obavezu pokretanja proizvodnje, investiranja i zapošljavanja radnika. Neke tehnološke cjeline već rade i zaposlen je određeni broj radnika – rekao je Rodić.
U “Lignošperu” je prodata samo pokretna imovina, istakao je Rodić, dok je nepokretna imovina pod hipotekom.
– “Manjača” i “Borja” su takođe u stečaju. “Inga” iz Gradiške svoj proizvodno poslovni prostor je izdala u zakup firmama iz Poljske koje se bave proizvodnjom sunđera, sintetske vate, tapaciranog i korpusnog namještaja. U preduzeću, koje je u stečaju, zaposleno je 300 radnika – naglasio je Rodić.
Prema njegovim riječima “Kozara” iz Kozarske Dubice jedino je preduzeće iz oblasti drvoprerade koje radi.
– U ovom preduzeću zaposleno je 230 radnika, a kako se već duže vrijeme ono nalazi u teškoćama, pokrenut je prijedlog za vođenje stečajnog postupka – rekao je Rodić.
Još četiri preduzeća nisu privatizovana
Pored strateških, u sektoru drvne industrije bilo je još 38 preduzeća u kojima je Republika Srpska vlasnik 30 odsto kapitala.
Državni kapital privatizovan je u 18 preduzeća, 16 preduzeća je otišlo u stečaj, a četiri preduzeća još uvijek nisu privatizovana. Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši