BEOGRAD, Javna preduzeća Srbije i drugi budžetski korisnici duguju domaćim građevinskim kompanijama oko 600 miliona evra, pokazala je anketa Privredne komore Srbije.
To su dugovanja za izvedene, a nenaplaćene radove iz prošle godine, ali i perioda prije toga, izjavio je sekretar Udruženja za građevinarstvo PKS Goran Rodić i istakao da su na sva ta potraživanja građevinske firme već platile porez.
Nelikvidnost građevinskih kompanija je velika, rekao je Rodić, navodeći da, iako mnoge firme pozitivno posluju, zbog dugovanja su im blokirani računi. Ukoliko se hitno ne izmire dugovanja i država ne preduzme mjere da pomogne građevinskoj industriji, može se desiti da junu operativa stane sa radom, kazao je on.
Prošle godine u Srbiji je ugašeno oko 2.000 građevinskih firmi, a bez posla je ostalo oko 20.000 radnika, što znači da investicije i izgradnja padaju znatno brže i više nego što se prikazuje, naveo je Rodić.
I potpredsjednik PKS Anđelko Kovačević je kazao da bi svi budžetski korisnici trebalo da svoja dugovanja prema građevinskoj industriji izmire do polovine ove godine.
On smatra da bi eventualno preostali iznos od nenaplaćenih potraživanja trebalo iskoristiti za izmirivanje obaveza građevinskih firmi prema budžetskim korisnicima za poreze, doprinose, takse.
Prema njegovim riječima, jedna od ključnih mjera koje bi Vlada Srbije trebalo da usvoji je produženje rokova za plaćanja poreza, kao i da se PDV ne plaća na fakturisani, već na naplaćeni posao.
Građevinari predlažu i da država smanji PDV sa 18 na četiri odsto na materijal koji se koristi u građevinarstvu, kako bi stanovi pojeftinili, a proizvodnja se povećala.
Treba omogućiti i da domaća građevinska preduzeća za sve budžetski finasirane projekte u Srbiji imaju prednost za učešće na tenderima, dok bi realizaciju projekata koji se na tenderu dodele stranim kompanijama trebalo usloviti učešćem domaćih partnera od najmanje 60 odsto ukupne vrijednosti posla.
Da bi se domaćim građevinskim preduzećima olakšalo poslovanje, značajne infrastrukturne projekte trebalo bi deliti na manje cjeline kako bi se domaćim firmama omogućio lakši pristup poslu, a građevinske kompanije bi trebalo da se okrenu zemljama u kojma su godinama bile prisutne, kao što su bivše republike SSSR-a, Iran i Alžir, gdje se planira gradnja milion stanova.B92
Komentariši