MINHEN, Ekološka katastrofa u Mađarskoj može da donese ozbiljne gubitke minhenskom koncernu Allianz, evropskom lideru na sektoru osiguranja, koji je po prvi put u svojoj istoriji suočen sa osiguravajućim slučajem takvih razmjera.
Predstavnik Allianz je potvrdio da je filijala mađarske kompanije MAL, fabrika za preradu glinice, u kojoj je zbog pucanja brane sa otpadom došlo do izlivanja oko milion kubnih metrara toksičnih materija, osigurana kod tog njemačkog koncerna.
Talas crvenog mulja visine do tri metara, koji se izlio iz mađarske fabrike, odnio je sedam života, dok je još oko 150 ljudi povređeno.
Predstavnici najveće evropske osiguravajuće kuće se za sada uzdržavaju od detaljne informacije o visini sume osiguranja, ne navodeći čak ni približne finansijske posljedice koje bi mogao da pretrpi Allianz.
Njemački eksperti smatraju da, ukoliko se dokaže da je do havarije došlo zbog nemarnosti zaposlenih u MAL-u, Allianz možda i neće morati da nadoknadi štetu nastalu ekološkom katastrofom u Mađarskoj.
Prema podacima izvora njemačkog poslovnog dnevnika “Handelsblat”, maksimalna osigurana suma, na koju obično ugovore sklapaju kompanije tipa mađarskog MAL-a je oko deset miliona evra.
S obzirom da nema sumnje da će troškovi saniranja posljedica havarije biti višestruko veći, realna perspektiva MAL-a je bankrotstvo. Po naredbi mađarskih vlasti, proizvodnja u fabrici glinice je obustavljena.
Uzrocima havarije pozabavilo se i mađarsko tužilaštvo, pokrenuvši istragu. Rukovodstvo MAL-a je za sada havariju okarakterisalo kao “prirodnu katastrofu”, izdvojivši svega 100.000 evra u vidu hitne pomoći.
Prema zvaničnom saopštenju Allianz, osiguravajući koncern je spreman da svim oštećenima isplati neophodnu pomoć, pri čemu je obećao da će to uraditi “brzo i bez birokratije”. U minhenskoj kompaniji tvrde da imaju veliko iskustvo sa slučajevima poplava, ali im je malo poznata situacija kada je hemijski kontaminiran cijeli region. Tanjug
Komentariši