KIJEV, Nove tržišne ekonomije zemalja sovjetskog bloka suočiće se sa sporijim rastom ove godine, ali su većinom uspješno prebrodili posljedice kreditnog “škripca”, saopštila je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
“Međunarodna kreditna kriza imala je do sada mali uticaj na region u cjelini”, navodi se u saopštenju i dodaje da su banke u regionu bile malo ili nimalo izložene strukturnim sredstvima američkih hipotekarskih tržišta.
Ovogodišnja 17. konferencija Odbora guvernera EBRD-a u Kijevu, koja završava danas, održava se u vrijeme ekonomskih turbulencija i rasta cijena robe kao što su nafta i pšenica.
Banka, koja je osnovana 1991, kao pomoć bivšim komunističkim zemljama u Evropi i centralnoj Aziji u tranziciji na tržišnu ekonomiju, obavezala se da će pojačati investicije u poljoprivredu kako bi ublažila posljedice rasta cijena hrane.
“Teška vremena su podsjetnik da je EBRD potrebna kao posvećeni investitor sa visokim standardima i tokom ekonomskih turbulencija”, izjavio je odlazeći predsjednik EBRD Žan Lemije.
Lemije, kome je ovo posljednja konferencija nakon osam godina na mjestu predsjednika, dodao je da još uvijek postoje rizici za zonu EBRD.
“Finansijska tržišta u svijetu prošla su razne turbulencije posljednjih mjeseci i postoje rizici čak i za ovaj region, gđe su ekonomije snažne i rastuće”, rekao je on.
Lemije je pohvalio svog nasljednika zamjenika ministra finansija Njemačke Tomasa Mirova, koji će sutra zvanično biti izabran na mjesto predsjednika EBRD.
On j rekao da je Mirov poštovan i iskusan i neko ko će uložiti svu energiju u rukovođenje ovom velikom institucijom.
Guverneri EBRD sutra će razmotriti plan priznanja Turske kao zemlje operacija i izdvajanja i ulaganja neto zarade banke za 2007. godinu.
Prošlogodišnji profit iznosio je 1,9 milijardi evra, nakon rekordnih 2,4 milijarde 2006. godine, što je izazvalo spekulacije da će banka možda prvi put izdati akcionarsku dividendu.
Banka predlaže da 80 odsto profita iz 2007. sačuva kao rezerve, a 20 odsto uloži u investicioni fond za nove projekte.
Osim toga, preostali novac biće uložen u gradnju “skloništa” oko reaktora Černobil, scene najgore nuklearne nesreće na svijetu u Ukrajini.
Ovaj sarkofag, koji će biti gotov do 2012. godine, koštaće oko 1,3 milijarde evra, od čega će EBRD uložiti 135 miliona.
“Radije nego da plaća dividende direktori su se dogovorili da podrže region na način koji nije uobičajen za banku”, rekao je Lemije.
Komentariši