Ekonomisti MAT-a očekuju rast inflacije i stabilan dinar

BEOGRAD, U naredna tri mjeseca ne treba očekivati ozbiljniji privredni oporavak industrije u Srbiji, doći će do porasta inflacije, a kurs dinara će ostati na sadašnjem nivou uz mogućnost blagog rasta, ocijenili su danas autori časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT).

Kako je rečeno na konferenciji za novinare u Beogradu, očekuje se da će industrijska proizvodnja u prva četiri mjeseca ove godine imati rast od 2,3 odsto u odnosu na isti period lani kao i da će potrošačke cijene u odnosu na decembar prošle godine porasti za 5,2 odsto.

Prema procjenama MAT-a, spoljnotrgovinska razmjena će bilježiti rast i to izvoz robe za oko sedam odsto, a uvoz za oko pet odsto.

Ekonomista Vladimir Vučković je kazao da prevelika apresijacija dinara nije dobra zbog izvoza i dodao da bi nepromjenjena referentna kamatna stopa djelovala stabilizirajuće.

Ekonomisti MAT-a su ukazali da je nelikvidnost jedan od ključnih problema Srbije, a ekonomista Boško Živković je rekao da više nema jeftinog novca ni u zemlji ni u inostranstvu, ali je ocijenio da je i bez para moguće uvesti red kako se ne bi povećao lanac nelikvidnosti.

Ekonomista Stojan Stamenković je kazao da poljoprivreda jeste velika šansa Srbije ali da je ne treba postavljati kao apsolutni prioritet.

Prema njegovim riječima, iako se procjenjuje da će ta grana privrede u ovoj deceniji zabilježiti prosječni godišnji rast od 3 do 3,5 odsto, ona ne može dovesti do većeg povećanja zaposlenosti i ukupnog privrednog rasta.

Ekonomisti MAT-a su saopštili i da ih premijer nije konsultovao oko novih meta ekonomske politike koje je najavio da će saopštiti, a kako su ocijenili na Biznis forumu na Kopaoniku se nije čulo ništa novo i sve što je tamo zaključeno je isključivo viđenje poslovne zajednice o načinu izlaska iz krize.

Pročitaj više:  Devizne rezerve NBS 10,29 milijardi evra

Stamenković, koji je i ekonomski savjetnik premijera je kazao da se Ekonomski savjet nije sastajao već godinu dana. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts