MOSKVA, Izlazak Velike Britanije iz EU teško da će značajno uticati neposredno na ekonomiju Rusije, dok bočni uticaje tek treba ocijeniti, smatraju ekonomisti.
“Dok Velika Britanija i EU ne dogovore parametre Bregzita, sve će ostati kao i prije. Do tada će sve biti neodređeno, što će negativno uticati na njihovu investicionu klimu”, smatra Vasilisa Baranova, ruska ekonomska analitičarka iz ekspertske grupe AKRA.
U analizi ekspertske grupe koju prenosi Sputnjik očekuje se da će strane na kraju uspjeti da sklope dogovor, uključujući i u trgovini.
“EU je najveći trgovinski partner za Veliku Britaniju, na njega otpada polovina spoljnog trgovinskog obrta zemlje. U slučaju da ne postignu sporazum, to će se negativno odraziti na njihove ekonomije”, uvjerena je Baranova.
Ona smatra da će direktan uticaj na Rusiju u svakom slučaju biti manji, pošto je Rusija slabo povezana sa Velikom Britanijom i u trgovini i u finansijskim tokovima.
“Na njih otpada oko 2,5 odsto naše trgovinske razmjene za prvih 11 meseci 2019. godine i 4,3 odsto direktnih investicija sredinom 2019. godine”, navela je sagovornica Sputnjika.
Indirektni efekti
Ne očekuje se značajniji direktan uticaj na Rusiju, smatra glavni ekonomista Ruskog fonda za direktne investicije Dmitrij Poljevoj. Po mišljenju Poljevoja, indirektni efekti na ekonomiju Evrope su mogući, ali ih je zasad teško procijeniti.
“Teško da će biti izvedeni zbog Bregzita, jer je biznis u cijelom svijetu posljednjih godina pripremljen za najgori scenario”, objašnjava on.
“Što se tiče dugoročnih posljedica, izlazak iz EU će omogućiti Velikoj Britaniji nezavisniju politiku i nadamo se da će biti pragmatičnija na obnovu ekonomskih i političkih veza”, smatra Poljevoj.
Baranova iz AKRA, naprotiv, smatra da indirektan uticaj na ekonomiju Rusije može biti jači, posebno u slučaju izlaska Velike Britanije iz EU bez dogovora.
“Velika Britanija je veliki trgovinski partner nekih evropskih država, čiji je udio u našem spoljnotrgovinskom obrtu takođe veliki. Na primjer, države kao što su Njemačka, Holandija, Italija. Pogoršanje njihovog ekonomskog položaja može se negativno odraziti na rusku ekonomiju zbog smanjenja našeg izvoza u te zemlje”, objasnila je.
“Negativan uticaj se može pojačati ako takav scenario dovede do rasta finansijskog stresa ili odluke o izlasku drugih država iz EU. Ipak, vjerovatnoća pogoršanja ekonomskog položaja zemalja Evrope zbog Bregzita bez dogovora je mala, jer će u takvom slučaju Velika Britanija vjerovatno zaključiti trgovinski sporazum sa nekim državama”, zaključila je Baranova. Sputnik
Komentariši