BANJALUKA, Pravnici austrijskog „Štrabaga“ napravili su odličan posao. Prijedlogom ugovora o izgradnji mreže auto-puteva u RS investitor je zaštićen od rizika malog prometa, do nepredvidivih političkih odluka i usvajanja za njega štetnih zakona, a zauzvrat ne daje nikakve garancije za dobro izvršenje posla. Poslovni portal Capital.ba eksluzivno objavljuje kompletan Prijedlog Ugovora koji možete preuzeti na kraju ovog teksta.
Troškove koji se procjenjuju do 400 miliona maraka za otkup zemljišta na budućim trasama, snosiće RS i to nije ništa novo. Ali mnogo toga jeste u Prijedlogu ugovoru, na koji je Vlada RS dala saglasnosti.
Studija izvodljivosti će se raditi za svaki od pet putnih pravaca. Ako je zadovoljna studijom, a promet je ispod granice granice isplativosti, Vlada će razliku platiti iz Budžeta RS. To je u potpunoj suprotnosti sa ranijim brojnim izjavama predstavnika Vlade da će koncesionar snositi rizik.
Opozicione stranke u Narodnoj skupštini RS angažovale su stručnjaka da pregledaju Ugovor. Njihove analize pokazuje da bi na period od 30 godina za sve putne pravce koncesionaru trebalo nadoknaditi astronomskih milijardu i po evra. Plaćanje za manji promet od rentabilnog, kaže bivši ministar transporta i komunikacija BiH Branko Dokić, je veoma loše rješenje. On ističe da je to uradila Hrvatska i Mađarska i vrlo brzo se pokajale. Posebno je to rizično za RS jer sadašnje preliminarna mjerenja pokazuju da neke od dionica auto-puta koje treba da gradi Štrabag još mnogo godina neće biti finansijske isplative.
Drugo, predviđeno je da studije izvodljivosti koje će pokazati kolika je isplativost nekih od pravaca, radi sam Koncesionar, a ne nezavisna kuća, čime se postavlja pitanje konflikta interesa.
Uz uobičajene razloge za raskidanje ugovora, neplaćanja i više sile, Štrabag ima i specifična prava da odustane i traži nadoknadu. Promjena zakona ili bilo koje značajne negativne radnje Vlade ili njenog organa koje predstavlja smetnju koncesionaru. Može tražiti raskid i odštetu u koliko se ne promijeni zakon koji mu ne ide u korist. Poslanici smatraju da se izvršna vlast obavezuje na nešto što ne može ispuniti.
Pitanja
Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović moraće odgovoriti na brojna pitanja koja su za njega pripremili narodni poslanici, za danas zakazanu 23. redovnu sjednicu Narodne skupštine. Čak i oni iz vladajuće koalicije dobro će razmisliti prije nego što podignu ruku za projekat pet puta veći od godišnjeg budžeta RS. Branislav Borenović predsjednika Kluba poslanika PDP-a kaže da će Skupštini RS predložiti usvajanje konkretnih zaključaka. On ističe da nije dobro da se usvoji Ugovor a da se ne zna koliko će on zapravo opteretiti Budžet RS.
Verzija Ugovora na engleskom jeziku je obavezujuća, a u slučaju spora za arbitražu je određen Pariz. Međutim, ako se pokrene postupak, Vlada se obavezuje da nikom ne otkriva odluke i rješenja arbitraže.
Vlada Srpske je saglasnosti na Prijedlog ugovora dala prije lokalnih izbora i samo ga je još potrebno svečano potpisati. U Parlamentarnu proceduru je upućen iz čisto “informativnih razloga”, jer kako je ranije rekao ministar Čubrilović radi se o koncesiji, koja je po zakonu u nadležnosti Vlade. Poslanici negoduju, tvrde, da Skupština treba da odlučuje, pa čak i da je trebalo donijeti poseban zakona o izgradnji auto-puteva s obzirom na važnost projekta.
Sve je tajna
Poslanike u Skupštini posebno bode u oči odredba o povjerljivosti prijedloga Ugovora o projektu koji će koštati više od pet milijardi maraka. „Sadržaj ovog ugovora i smatraju se povjerljivim i ni jedna strane neć otkrivati bilo kakve informacije“. Vlada i Štrabag obavezali su se da će uložiti maksimalne napore da spriječe svoje zaposlene i službenike da otkriju bilo koje detalje ovog ugovora i ostalih pratećih akata.
Konkurencije
Nekoliko dana prije konačnog razmatranje Prijedloga ugovora sa „Štrabagom“ došlo je do iznenadnog obrta. Pojavila se austrijska građevinska kompanija „Alpina“ koja tvrdi da je neopravdano „izgurana“ iz posla izgradnje iako se prva prijavila, te zaprijetila tužbom ukoliko se potpiše ugovor sa Štrabagom.
Iz njihove dokumetacije koju su dostavili Vladi RS još 2006. godine vidljivo je da su, za razliku od Štrabaga, bili spremni platiti troškove eksproprijacije zemljišta. Njihova ukupna cijena, kada se obračuna PDV, je za oko 300 miliona evra niža ispod Štrabagove od 2,9 milijardi evra. Predstavnik Alpine u BiH Nikola Pilipović kaže da su zbog toga 26. septembra uputila zvaničnu Notu upozorenja Vladi RS.
Ministar saobraćaja RS kaže da je Alpinina ponuda bila neozbiljna i da nisu na vrijeme dostavili zahtijevanu dokumentaciju.
Pilipović smatra da će ugovor sa Štrabagom imati višestruke posljedice po RS. U Ugovoru nigdje nema garancije za izvršenje posla, niti kaznenih penala za greške. Nema osiguranje za imovinu i lica, niti imovine koja je predmet koncesije, tako da Štrabag ne snosi nikakav rizik. Iz Alpina tvrde, da je glavni cilj Štrabaga da preproda koncesiju i dobro zaradi. Za razliku od nas, kažu u Alpini, Štrabag neće graditi sve dionice već samo najispativije.
Naknada umanjena za 9,2 miliona evra
U prijedlogu Ugovora fiksna koncesiona naknada koju mora platiti Štrabag je 800 hiljada evra.
Uradili smo poređenje sa sličnim poslovima u regiji. Na sajtu Vlade Srbije koncesionar za dionicu Horgoš – Požega (U prilogu: Aneks ugovora preuzet sa oficijelnog sajta Vlade Srbije) koja je nešto kraća nego mreža auto puteva u RS, mora jednokratno platiti iznos od 10 miliona evra.
Drugi uobičajeni način naplate koncesije je u mjesečnim ratama.
Štrabagu je u RS određena mjesečna koncesiona naknada od 2,2 odsto što mnogi smatraju da je ispod svjetskih standarda. U Srbiji naknada za auto-put Horgoš Požega je 10 odsto od bruto prihoda koncesionara. Uz to koncesionar u Srbiji otkupljuje zemlju, dok će to kod nas platiti Vlada iz Budžeta RS.
Komentariši