Energetska efikasnost u Srbiji nije zadovoljavajuća

BEOGRAD, Energetska efikasnost u Srbiji nije na zavidnom nivou kakav je u članicama Evropske unije i spadamo u visokozavisne energetske zemlje, izjavio je danas predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin.

Bugarin je danas prilikom potpisivanja Deklaracije o proglašenju 2011. godinom energetske efikasnosti u Srbiji, sa rektorom Univerziteta u Beogradu Brankom Kovačevićem, istakao da Srbija na planu energetske efikasnosti nije uradila ono što su države EU već učinile.

On je napomenuo da je zadatak da se do 2020. godine emisija ugljen dioksida i štetnih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte smanji za 20 odsto i da se obnovljivi izvori energije u ukupnoj potrošnji povećaju za 20 odsto u čemu, kako je rekao, mi “prilično kaskamo”.

Predsjednik PKS je rekao, ukazujući na značaj učešća Komore u ovom projektu, da se nijedna privredna aktivnost ne može zamisliti bez utroška energije, a zadatak ove poslovne institucije na nacionalnom nivou je da se među privrednicima širi svijest o zaštiti životne sredine i društveno odgovornom ponašanju.

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević napomenuo je da se razmatra ideja o uvođenju energetske efikasnosti u nastavni plan na fakultetima, najprije kroz neformalno znanje, a zatim i kroz nastavni predmet koji bi nosio određene bodove.

Kovačević je istakao da Univerzitet ima 11 fakulteta čiji studenti mogu da rade u sektoru energetike, među kojima su Rudarsko – geološki fakultet, Tehnološko – metalurški, Mašinski, Elektrotehnički, Fakultet organizacionih nauka i drugi.

Kovačević je ukazao na to da mlade ljude treba uključiti u ovu oblast i razviti kulturu ponašnja prilikom racionalnije potrošnje energije i dodao da se danas prave partnerstva između osam državnih i devet privatnih univerziteta da bi se postigli zajednički ciljevi.

Državni sekretar u ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Ivica Radović naveo je procijene da su kapaciteti obnovljivih izvora energije u Srbiji oko 4,3 miliona tona ekvivalentne nafte.

Pročitaj više:  Radnici “Tuzla kvarca” od 25. aprila pooštravaju štrajk glađu

On je rekao da je Srbija prepoznala potrebu za povećanjem energetske efikasnosti u procentu od jedan odsto za svaku godinu do 2018. godine.

Radović je kazao da je Srbija prepoznala značaj energetske efikasnosti i kroz Zakon o planiranju i izgradnji kojim je predviđeno da se u budućim građevinskim objektima ugrađuju odgovarajući termoizolacioni materijali i izdavanje sertifikata energetski efikasnim objektima.

Potpisivanjem Deklaracije o proglašenju 2011. godinom energetske efikasnosti u Srbiji, PKS i Univerzitet u Beogradu pridružuju se institucijama koje podržavaju racionalno korišćenje prirodnih resursa.

Potpisivanju je prisustvovao i bivši ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić.

Deklaraciju, koja je stupila na snagu u decembru prošle godine, ranije su potpisali i tadašnje ministarstvo rudarstva i energetike, ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja, ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj, kabinet potpredsjednika vlade Srbije za evropske integracije, Agencija za energetsku efikasnost, kompanija “Koka Kola Srbija” i Centar za monitoring i evaluaciju. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts