BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije ove godine na slobodnom tržištu prodala više od milijardu kilovat-sati, vrijednih oko 42 miliona evra, ali je taj novac samo ublažio nelikvidnost kompanije i probleme zbog potraživanja za struju, koja su dostigla 70 milijardi dinara, izjavio danas Zoran Manasijević, pomoćnik generalnog direktora EPS-a.
Električnu energiju po prosječnoj cijeni od oko 4,2 centi za kilovat-sat, poslije sprovedenih tendera, kupilo je 20 kompanija koje su u Srbiji registrovane za trgovinu električnom energijom, saopštio je EPS. Prodaju na slobodnom tržištu, uz obezbjeđivanje dovoljno električne energije za sve domaće kupce, omogućili su višemjesečna dobra hidrologija i dobro planiranje remonta proizvodnih kapaciteta. U prilog EPS-u je išla i činjenica da u regionu nije bilo dovoljno električne energije i da je postojala značajna tražnja za strujom. Prihod od prodaje struje na slobodnom tržištu je dostigao 42 miliona evra, precizirao je pomoćnik generalnog direktora EPS-a.
„Svaki izvezeni kilovat- sat je naplaćen, za razliku od električne energije koju prodajemo u Srbiji, gdje je stepen naplate oko 90 odsto. Potraživanja EPS-a za isporučenu električnu energiju premašuju 70 milijardi dinara, pa je izuzetno velika nelikvidnost samo ublažena prihodom od prodaje na slobodnom tržištu. Prihod od izvoza nikako ne može zamijeniti manjak novca koji imamo zbog neplaćanja struje u Srbiji. Teško je zamisliti kakva bi bila finansijska situacija u EPS-u da nije bilo te prodaje struje“, naglasio je Manasijević.
Nelikvidnost EPS-a, po njegovim riječima, ugrožava i izmirenje obaveza prema izvođačima radova, isporučiocima roba i usluga koje su u funkciji priprema za sljedeću zimu. „U ovom trenutku EPS im je dužan oko 10 milijardi dinara i izvjesno je da ćemo sljedećih mjeseci najveći dio novca usmjeravati upravo ka partnerima. Elektroenergetska situacija u Srbiji je stabilna, učinićemo sve da bude tako i narednih mjeseci, ali postoji bojazan da će nelikvidnost značajno otežati realizaciju svih planova“, rekao je Manasijević. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši