NJUJORK, Na svjetskim je berzama prošle sedmice zavladala euforija nakon što su evropski lideri usaglasili rješenja za suzbijanje dužničke krize, a rastu cijena akcija četvrtu sedmicu zaredom pridonijeli su i dobri poslovni rezultati niza kompanija.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice ojačao 3,6 odsto, na 12.231 bod, probivši se po prvi puta od početka avgusta iznad nivoa od 12.000 bodova.
S&P 500 skočio je, pak, 3,8 odsto, na 1.285 bodova, a za toliko je porastao i Nasdaq indeks, dosegnuvši 2.737 bodova.
Većinu tog rasta indeksi na berzama ostvarili su u četvrtak, nakon što je na samitu čelnika evrozone dogovoren plan za suzbijanje dužničke krize.
Dogovoreno je da će banke i osiguravajuća društva u drugom paketu pomoći Grčkoj dobrovoljno otpisati 50 odsto njezinih dugova, a postignut je i dogovor o dokapitalizaciji evropskih banaka. Evropska bankarska agencija procjenjuje da će za tu svrhu trebati 106 milijardi evra. To ovisi i o gubicima banaka nakon otpisa dijela grčkih dugova.
Evropski lideri dogovorili su i povećanje kapaciteta fonda za finansijsku stabilizaciju (EFSF) s 440 milijardi evra na 1.000 milijardi.
Doduše, još nije određeno kako će se to postići, a moguće su dvije opcije. Jedna je da bi EFSF bio garant ulagačima u državne obveznice 20 do 30 odsto ukupnog iznosa. Druga je mogućnost da se stvori namjenski investicioni instrument, koji bi bio otvoren za učestvovanje privatnih investitora i državnih fondova iz rastućih ekonomija, kao što je Kina.
Iako još ima pitanja oko toga kako evropski lideri kane provesti plan o povećanju fonda za finansijsku stabilizaciju i dokapitalizaciji banaka, na tržištu je nakon dogovora zavladala euforija.
Na Wall Streetu su cijene akcija u četvrtak skočile tri odsto, a na evropskim tržištima i više od pet odsto.
Osim europskog dogovora, pozitivno su na tržište djelovali bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati niza kompanija.
Prema podacima Reutersa, od 315 kompanija iz S&P 500 indeksa koje su dosad objavili izvještaje njih 71 odsto svojim je rezultatima nadmašilo očekivanja analitičara.
Optimizmu na tržištu pridonijeli su i dobri makroekonomski podaci, koji su otklonili strahovanja od nove recesije u američkoj privredi.
U trećem tromjesečju bruto domaći proizvod SAD-a porastao je 2,5 odsto na godišnjem nivou, što je najveći rast privrede u godinu dana i skoro dvostruko veći nego u prethodnom kvartalu, kada je iznosio 1,3 odsto.
Zbog strahovanja od nove recesije i širenja dužničke krize u evrozoni još prije mjesec dana tržište je bilo pod snažnim pritiskom, pa je S&P 500 indeks prijetio pad u ‘tržište medvjeda’, odnosno 20 odsto ispod njegovog najvišeg ovogodišnjeg nivoa.
U posljednje četiri sedmice S&P 500 indeks porastao je više od 13 odsto. Zbog toga je na putu da zabilježi najveći mjesečni rast još od oktobra 1974. godine, kada je skočio 16,3 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,9 odsto, na 5.702 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 6,3 odsto, na 6.346 bodova, a pariški CAC 5,6 odsto, na 3.348 bodova.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks prošle sedmice porastao 4,3 odsto, na 9.050 bodova, najviši nivo u dva mjeseca. Hina
Komentariši