Evropa – kolijevka najjačih ekonomija

14038596835442485c02a77732383701_640x453VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond je ažurirao svoje podatke o svjetskoj ekonomiji.

Prema njima Kina je, kako pišu zapadni mediji, po kupovnoj moći stanovništva prvi put u istoriji pretekla SAD i postala svjetski lider. Očekuje se da će Kina u bližoj budućnosti zadržati to prvo mjesto jer u narednoj deceniji planira rast domaće potrošnje od 7,7% godišnje.

Istoričari zamjeraju medijima tu vrstu senzacionalizma i podsjećaju da Sjedinjene Države nisu bile među najjačim ekonomijama u proteklih 2.000 godina, i da je Kina sada zapravo samo povratila dio ekonomske moći koju je imala 1820. godine kada je u globalnoj proizvodnji njen doprinos bio trećina ukupno proizvedene robe.

Economist je napravio listu najmoćnijih svjetskih ekonomija u prethodna dva milenijuma i po kriterijumu BDP-a po stanovniku. Prema ovom pokazatelju Evropa je bila veoma dominantna kroz istoriju, i to većim dijelom Holandija, ali i Britanija u 18. vijeku, a od sredine prošlog vijeka počeo je da raste bruto domaći proizvod malih zemalja bogatih naftom.

Na početku nove ere šampioni rasta BDP-a bili su Rimsko carstvo, Egipat i antička Grčka. Oko 1000-te godine nove ere na njihovo mjesto došli su Irak, Iran i Turska da bi pola vijeka kasnije rast bruto domaćeg proizvoda po stanovniku bio najveći opet u evropskim državama: Italiji, Belgiji i Holandiji. I u narednim vijekovima ove zemlje su bile među šampionima rasta BDP-a, da bi se tek 1870. godine na jednom od prva tri mjesta našla i jedna udaljena zemlja – Australija. Tek 1900. godine najveći rast imaju Britanija, Novi Zeland i SAD, a 1950. bogati “naftaši” Katar, Kuvajt i Ujedinjeni arapski emirati.

Ovaj vijek počeo je najvećim rastom BDP-a SAD, Norveške i Hong Konga, a ove godine među najboljima su se našli i Luksemburg, Singapur i Bruneji. B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts