BRISEL, Evropski sud pravde donio je danas presudu po kojoj države članice Evropske unije imaju pravo da odbiju finansijsku pomoć nezaposlenim građanima EU koji dolaze u njihovu državu samo da bi dobili pomoć.
Presuda u slučaju takozvanog “socijalnog turizma”, koja se odnosi na jedan slučaj u Njemačkoj, mogla bi da uspostavi važan pravni presedan za ostatak EU, prenio je BBC.
Britanski premijer Dejvid Kameron, u čijoj državi je ovaj problem postao akutan, požurio je da pozdravi odluku suda u Luksemburgu, okarakterisavši je kao “jednostavno zdrav razum”.
Optužbe da su takozvani “turisti za socijalnu pomoć” zloupotrebili jedan od osnovnih prinicipa EU, princip slobode kretanja, podstakao je podršku evroskeptičnim partijama, koje se zalažu za strožija ograničenja kada je imigracija u pitanju.
Kameronova Konzervativna partija već je izgubila jedno poslaničko mjesto u parlamentu od Partije za nezavisnost Velike Britanije (UKIP), a suočava se sa mogućnošću da izgubi još jedno, pred opšte izbore u maju koje mora da osvoji ukoliko želi da održi planirani referendum o članstvu u EU 2017, naveo je AFP.
Presuda Evropskog suda pravde odnosi se na slučaj jedne rumunske državljanke i njenog sina koji žive u Njemačkoj, a kojima je oduzeto pravo na socijalnu pomoć.
U presudi se navodi da oni nisu imali dovoljna finansijska sredstva da zatraže dobijanje boravišne dozvole u Njemačkoj poslije tri mjeseca boravka i stoga ne mogu da tvrde da su pravila koja ih isključuju iz primanja određene vrste pomoći diskriminatorska.
Članica EU nije u obavezi da plaća socijanu pomoć “ekonomski neaktivnim građanima EU koji svoje pravo slobode kretanja koriste isključivo kako bi u drugoj državi članici dobili socijalnu pomoć”, navodi se u presudi suda.
Evropska komisija je pozdravila odluku suda, navodeći da je ona razjasnila prava građana EU u pogledu primanja socijalne pomoći, i odbranila poziciju Unije po pitanju slobode kretanja.
“Evropska komisija je uporno isticala da je sloboda kretanja pravo na slobodno cirkulisanje”, rekla je portparolka EK.
“To nije pravo slobodnog pristupa sistemu socijalne pomoći države članice i (presuda) suda to potvrđuje”, dodala je ona. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.