LONDON, Južne zemlje evrozone uhvaćene su u klopku precijenjene valute, a njihove privrede guši niska konkurentnost, ističe strateg francuske banke Societe Generale Albert Edvards, koji smatra da će ta situacija dovesti do raspada evrozone.
Problem, koji se odnosi na zemlje, poput Portugala, Španije i Grčke je što su godine neprimjereno niskih kamatnih stopa prouzrokovale pregrijavanje i visoku inflaciju, objavio je u svojoj analizi Edvards.
“I kada bi vlade uspjele da smanje svoje fiskalne deficite, nedostatak konkurentnosti u okviru evrozone zahtijeva godine relativne (a ukoliko uzmemo u obzir izglede, onda negdje i apsolutne) deflacije. Svaka pomoć obezbijeđena Grčkoj će samo odgoditi neizbježni raspad evrozone”, smatra Edvards.
Evro je od novembra 2009. oslabio prema dolaru oko 10 odsto. Razlozi za to su, prema njegovom mišljenju, bojazni da će neke zemlje evrozone, kao što je, na primer, Grčka, imati problema sa budžetskim deficitom. Povrh svega privreda regiona je u četvrtom lanjskom tromjesečju praktično stagnirala. BDP evrozone je međukvartalno povećan samo za 0,1 odsto.
Bivši član Izvršnog odbora Evropske centralne banke Tomazo Padoa Skjopa i italijanski ministar finansija od 2006. do 2008. godine smatra, pak, da ne postoji mogućnost raspada evrozone.
“Ne smatram da postoji mogućnost da se tako nešto dogodi i ne mislim da ima smisla o tome govoriti”, izjavio je on.
Edvards je u anketi “Thomson Extela” za najboljeg evropskog stratega lani zauzeo drugo mjesto, odmah iza svog nekadašnjeg kolege Džejmsa Montijera. On je 1996. razljutio vlade zemalja jugoistočne Azije kada je prognozirao finansijsku krizu koja je region zahvatila samo godinu dana kasnije.
Poslije tromjesečnih nagađanja o mogućoj platnoj nesposobnosti Grčke, koja su imala negativan uticaj na dugoročne hartije od vrijednosti te zemlje, lideri EU upozorili su investitore da u slučaju potrebe zaštite zemlju od špekulativnih napada. Početkom februara su pale i španske i portugalske dugoročne hartije, pošto i te zemlje imaju fiskalnih problema.
Edvards kaže da bi prepuštanje južnoevropskih država s najslabijim javnim finansijama na milost i nemilost “dugom periodu deflacije sa velikom vjerovatnoćom predstavljalo prilično težak test za njih”. Grčka fiskalna kriza može biti slična kao azijska kriza 1997. godine, koja je utrla put platnoj nesposobnosti Rusije 1998, smatra Edvards.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši