BANJALUKA, Laktaška firma “Antonić Trade” priprema uvođenje “lažnog” stečaja Fabrike duvana Banjaluka, čiji je većinski akcionar, kroz višegodišnje kreiranje međusobnih poslovnih odnosa koji su štetni po to banjalučko preduzeće, tvrde u Savezu udruženja malih akcionara RS.
Nebojša Jugović, predsjednik Saveza, u pismu manjinskim akcionarima Fabrike duvana pred predstojeću sjednicu Skupštine akcionara preduzeća, naveo da je “Antonić Trade” nagomilao potraživanja prema banjalučkom preduzeću u iznosu većem od 7,5 miliona KM. Podsjećajući da je “Antonić Trade” jedinu fabriku duvana u RS preuzeo kroz privatizaciju 2006. godine, Jugović je istakao da je banjalučko preduzeće od tada konstantno poslovalo sa gubitkom koji je zaključno sa krajem prošle godine prešao visinu kapitala fabrike za oko 1,2 miliona KM.
“To znači da je preduzeće na ivici nestanka i da je u milosti i nemilosti ‘Antonić Tradea’, koji može da pokrene prijedlog za otvaranje stečajnog postupka u kojem bi se pojavio kao povjerilac i tražio naplatu potraživanja, iako su nastala namjernim prodajama ispod cijene koštanja”, ističe Jugović.
Navodeći genezu poslovnih odnosa dva preduzeća, on ukazuje da Fabrika duvana nema svoju službu prodaje, odnosno da njene cigarete prodaje “Antonić Trade”, tako da, kako zaključuju, proizvodno preduzeće nema uvid u prodaju, a tako ni u dobit koja se na taj način ostvaruje. Nabavke banjalučke fabrike, takođe naglašavaju, idu preko posrednika, odnosno većinskog vlasnika i poslovnih partnera. Mali akcionari uvjereni su da je cilj tih aktivnosti odvođenje Fabrike duvana u stečaj, po, kako ukazuju, oprobanom receptu kao u slučajevima banjalučke “Fruktone” i “Metala”, te prnjavorske “Metalke”.
Predsjednik Sindikata Fabrike duvana Miroslav Marinković slaže se u potpunosti s navodima malih akcionara, ocjenjujući da “preduzeće evidentno ide u propast” i izražavajući bojazan za sudbinu 350 zaposlenih radnika.
Nebojša Antonić, vlasnik “Antonić Tradea”, potvrdio je da se Fabrika duvana nalazi u teškoj situaciji, ali negira da je to uradio smišljeno s ciljem pokretanja stečaja kako bi se, navodno, naplatom višemilionskih potraživanja domogao njene imovine.
“Apsurd je da nakon ulaganja u fabriku u iznosu od 4,77 miliona KM tražim njen stečaj. Nema od toga ništa, to je kao kad bih svoju firmu gurao u stečaj”, kaže Antonić.
Ogromne obaveze Fabrike duvana prema njegovoj firmi, tvrdi, nisu plod naduvanih, već klasičnih distributivnih cijena i rabata naslijeđenih iz pretprivatizacionog perioda. Komentarišući činjenicu da Fabrika duvana ponire dok je njegova firma istovremeno od 2007. do 2009. ostvarila dobit od 12,7 miliona KM, Antonić je rekao da je ona “postavljena tako da radi na ekonomskom principu, dok je u Fabrici duvana zatekao gubitke”.
“Fabrika duvana je još od 2000. godine u minusu. Naprosto troškovi su veći od prihoda, povećane su akcize na cigarete, granice su otvorene i sve to čini svoje”, tvrdi Antonić.
Privatizacioni ugovor
U Savezu udruženja malih akcionara RS tvrde da “Antonić Trade” nije ispoštovao privatizacionu obavezu adekvatnog investiranja u Fabriku duvana, što su dijelom potvrdili i u Investiciono-razvojnoj banci (IRB) RS, prodavcu državnog kapitala.
U IRB-u ukazuju da “Antonić Trade” nije u cijelosti instalirao opremu unesenu u Fabriku duvana iz obaveze investiranja zbog čega su mu naložili da to uradi do 6. novembra 2011, kada toj firmi ističe i zadnja privatizaciona obaveza zadržavanja pretežne djelatnosti banjalučke fabrike. Napominju, takođe, da laktaška firma nije ispunila ni obaveze zapošljavanja u trećoj godini na ime čega su joj naplatili kaznu od 72.000 KM. Ostalu većinu privatizacionih obaveza “Antonić Trade” je, ističu u IRB-u, u potpunosti ispoštovao. Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma ovaj Antonić sa svojim mafijaško seljačkim potezima je za specijalnio tužilaštvo. Zašto bog nema munju pa ovakve odmah spali sa lica zemlje.
Šojić iz Tesne kože je uspešan i nadasve POŠTEN privrednik u odnosu na Antonića i Mrvu magistra. Koje licemjerje:nije usvojen statut pa će vratiti Mrvu za direktora.
Mrva je spremio FDBL za prodaju Antoniću i ostao direktor, nakon privatizacije,4 godine.Mrvino direktorovanje je nagrađeno sa 3500-5000km mesečno,a rezultat-dug je veći od vrednosti FDBL.
Ovo ne treba da začuđuje jer je to i bio Nebojšin cilj i Mrvin zadatak.
Sledeća mućka je da FDBL prestane sa radom,a da Antonići,Prstojevići,Avramovići,Stankovići,
Vidovići,itd.bace šape na ZEMLJIŠTE fabrike.
Naravno svi ostali akcionari ostaju kratkih rukava!
MALO MU JE SVE STO JE DOSAD URADIO PA JE DOVEO SVOG BIVŠEG KOMANDIRA IZ STANICE MILICIJE BUDŽAK ,A KOJI JE PENZIONISAN DA DAJE OTKAZE REDNICIMA FDBL I SPROVODI REŽIM TIPA DA NAM JE UKINUO PRIVATNE IZLAZNICE ITD. ZAVRSIT ĆE ON KAO I ONI STO SU RADILI ZA NJEGA PA SAD RADE NA TUNJICAMA ZA DŽABE. SPASIMO PRIVREDU REPUBLIKE SRPSKE.
simo miskic ce da zavrsi na tunjicama nakon svega sto je uradio u fabrici duvana. nelegalni direktor daje otkaze, a istovremeno pokusava svim silama da legalizuje kriminal na nacin da se upise u sudski registar. no medjutim, ima velikih problema, jer iako ima potplacenog sudiju, nece moci. nakon toga slijedi revizija privatizacije i jos par interesantnih stvari.
kriminalce u zatvore, radnike u fabrike.